BIP

Punkt potwierdzający profil zaufany ePUAP w Urzędzie Gminy Bystra-Sidzina

03-04-2018, 11:07 -- Anna Nieużytek

Za zgodą Ministra Cyfryzacji wydaną w dniu 15 marca 2018 r.  Urząd Gminy Bystra-Sidzina uzyskał możliwość potwierdzania Profili Zaufanych ePUAP. Dzięki temu osoby zainteresowane założeniem profilu zaufanego nie będą musiały udawać się do punktów potwierdzających, którymi są m.in. ZUS w Suchej Beskidzkiej, tylko będą mogły potwierdzić profil zaufany w naszym urzędzie.

Wykorzystując profil zaufany można załatwić sprawy administracyjne (np. wnoszenie podań, odwołań, pism) drogą elektroniczną bez konieczności osobistego udania się do urzędu.

Dzięki profilowi zaufanemu można korzystać z wielu usług online na portalach urzędowych. Takimi portalami są między innymi: 

 

  • Elektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej (ePUAP) — na przykład można złożyć tu wniosek o dowód osobisty, uzyskać odpisy aktów.
  • Platforma Usług Elektronicznych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (PUE ZUS) — na przykład można tu umówić się na wizytę w placówce ZUS, wysłać wnioski, sprawdzać swoje zwolnienia lekarskie. Pracownik może sprawdzić, czy pracodawca zgłosił go do ubezpieczeń.
  • Centralna Ewidencja Działalności Gospodarczej (CEIDG) — na przykład można tu założyć firmę, wznowić lub zawiesić działalność gospodarczą, uzyskać dane osób, które prowadzą firmy w Polsce.
  • W serwisie obywatel.gov.pl za pomocą profilu zaufanego można sprawdzić: swoje punkty karne, swoje dane w Rejestrze Dowodów Osobistych, czy dowód jest unieważniony, swoje dane w rejestrze PESEL.
  • Internetowe Konto Pacjenta - tutaj szybko i bezpiecznie można sprawdzić informacje o zdrowiu:

    swoim, swoich dzieci lub osoby, która do tego upoważniła.

Profil jest bezpłatny, a jego utworzenie wymaga jednorazowej wizyty w tzw. punkcie potwierdzania profili zaufanych, którym obecnie jest również Urząd Gminy Bystra-Sidzina.

Aby założyć profil zaufany należy wejść na stronę profilu zaufanego: www.pz.gov.pl, kliknąć „zarejestruj się” i wypełnić formularz. W terminie 14 dniu od złożenia wniosku należy udać się do wybranego punktu potwierdzającego (np. naszego urzędu) i tam potwierdzić założenie profilu zaufanego.

Profil ważny jest przez trzy lata. Jest możliwość jego przedłużania na kolejne okresy.

wtorek, 3 Kwiecień, 2018
Powrót na górę