BIP

O Gminie

Charakterystyka

 

Gmina Bystra-Sidzina położona jest w południowo-zachodniej części Województwa Małopolskiego, w pobliżu Babiej Góry zwanej  „Królową Beskidów”, u południowych podnóży Pasma Policy. W jej skład wchodzą dwie wsie: Bystra Podhalańska i Sidzina. Gmina należy do Powiatu Suskiego i zajmuje około 12 % jego powierzchni.

Jej atrakcyjne położenie w pięknej dolinie górskiej oraz gęsta sieć pieszych szlaków turystycznych sprawiły, że Gmina Bystra-Sidzina stała się  gminą letniskową, spełniającą funkcje turystyczne, agroturystyczne i wypoczynkowe.

 

Gmina Bystra-Sidzina  powstała w 1992r. Wcześniej wsie Bystra (obecnie: Bystra Podhalańska) i Sidzina należały do Gminy Jordanów. Doświadczenie z Jordanowem pozwoliło tej niewielkiej gminie zbudować silną koalicję. Priorytetowymi zadaniami, jakie gmina postawiła sobie od początku jej funkcjonowania było nadrobienie zaległości w inwestycjach drogowych i komunalnych (m.in. poprawa bazy lokalowej szkół) ale także inwestycje w ożywienie życia społecznego i kulturowego gminy. Przez lata funkcjonowania gminy udało się osiągnąć wszystkie wówczas określone cele. Rozwój gospodarczy, społeczny i techniczny wytycza nowe cele, jakie stoją jeszcze przed gminą. Wszystkie zadania jakie są realizowane zmierzają do dalszej poprawy bytu mieszkańców.

 

Powierzchnia: 8043 ha, w tym: użytki rolne 3066 ha, lasy 4361 ha

Liczba mieszkańców: ok. 6920

 

Gmina Bystra-Sidzina jest członkiem Stowarzyszenia Gmin Babiogórskich, Stowarzyszenia LGD Podbabiogórze, Stowarzyszenia Samorządowe Centrum Przedsiębiorczości i Rozwoju.

 

GMINY PARTNERSKIE:

Gmina Nędza (woj. śląskie) – współpraca od 2006 roku

Gmina Kępice (woj. pomorskie) – współpraca od 2007 roku

 

Raport o stanie Gminy Bystra-Sidzina za rok 2018

Raport o stanie Gminy Bystra-Sidzina za  rok 2019

Raport o stanie Gminy Bystra-Sidzina za 2020

Raport o stanie gminy Bystra-Sidzina za 2021 rok

Raport o stanie gminy Bystra-Sidzina za 2022 rok

Raport o stanie Gminy Bystra-Sidzina za 2023 rok

Powrót na górę