BIP

50 rocznica katastrofy lotu PLL LOT 165 w Paśmie Policy

02-04-2019, 07:40 -- Anna Nieużytek

Niezaprzeczalnie była to jedna z największych polskich katastrof lotniczych. Do dnia dzisiejszego nie ustalono jej faktycznych przyczyn.

Tragedia ta wydarzyła się 2 kwietnia 1969 roku, czyli równe 50 lat temu. Rozbił się w niej samolot Antonov An-24 Polskich Linii Lotniczych LOT. Wystartował on z lotniska Okęcie o godzinie 15:20 dnia. Planowane lądowanie na krakowskim lotnisku Balice miało się odbyć po 55 minutach lotu. Niestety nigdy do niego nie doszło. Nie wiadomo dokładnie co doprowadziło do wypadku. Z nieznanych dotąd przyczyn samolot zboczył z kursu i rozbił się w gęstym lesie poniżej szczytu Policy. Był to stosunkowo nowoczesny samolot, który służył dopiero dwa lata. Na jego pokładzie znajdowały się 53 osoby – 47 pasażerów i 6 członków załogi. Nikt z nich nie przeżył. W czterdziestą rocznicę tragicznych wydarzeń na stokach Policy, w sąsiedztwie wcześniej postawionego pamiątkowego krzyża miało miejsce uroczyste odsłonięcie pomnika poświęconego ofiarom tych tragicznych wydarzeń. Pomnik ma kształt skrzydła lub statecznika samolotu a obok niego znajduje się tablica pamiątkowa, gdzie umieszczono imiona i nazwiska ofiar katastrofy.

2 kwietnia 2019 roku przypada 50-ta rocznica katastrofy lotniczej w Paśmie Polic.

W tym dniu o godzinie 18:00 odbędzie się msza święta przy Pomniku Ofiar Katastrofy Samolotu, który znajduje się na Policy. Na mszę świętą zapraszają ratownicy Sekcji Babiogórskiej Grupy Beskidzkiej GOPR.

wtorek, 2 Kwiecień, 2019
Powrót na górę