BIP

ARTI SENTEMO oraz "Czar smaków i czasów minionych"

30-07-2018, 11:36 -- Anna Nieużytek

Niedziela 22 lipca w gminie Bystra-Sidzina upłynęła pod znakiem różnorodnych działań  kulturalnych.

Mieliśmy przyjemność gościć w naszej gminie Kameralną Orkiestrę Akordeonową Arti-Sentemo z Radzynia Podlaskiego (woj. lubelskie), która swoją działalność rozpoczęła w 2013 r. Muzycy koncertują w kraju i za granicą biorąc udział w licznych festiwalach, konkursach, koncertach. Występy orkiestry cieszą się bardzo dużą popularnością. Swoją grą i repertuarem trafiają do licznego grona odbiorców. Urok osobisty i opanowanie kameralnej sztuki wykonawczej powoduje, że na koncertach panuje wyjątkowa atmosfera, a każdy jest inny i niepowtarzalny.

Koncert odbył się w kościele parafialnym pw. Św. Marcina w Bystrej Podhalańskiej. Akordeoniści, zainspirowani 100 rocznicą odzyskania niepodległości - zagrali dla Niepodległej, wdzięczni za wolność i możliwości jakie ona z sobą niesie. Grali, uświadamiając słuchaczom jak różne drogi do tej niepodległości prowadziły. Można było usłyszeć poloneza „Pożegnanie ojczyzny” Michała Ogińskiego, Poloneza z filmu „Pan Tadeusz”, „Marsz I Brygady” I wiele innych patriotycznych pieśni, a nawet „Barkę”, dedykowaną pamięci Świętego naszych czasów - Janowi Pawłowi II, człowiekowi dzięki któremu wolność stała się naszym udziałem.

Melodia z filmu „Piraci z Karaibów” oraz inne współczesne melodie zakończyły koncert, nagrodzony od publiczności owacjami na stojąco.

Popołudnie w skansenie z imprezą „Czar smaków i czasów minionych” zapowiadało się bardzo interesująco. Niestety intensywny deszcz pokrzyżował plany organizatorów. Pomimo niesprzyjających warunków atmosferycznych podczas spotkania można było skosztować specjałów przygotowanych przez gospodynie z Sidziny. Na rozgrzewkę i rozpędzenie chmur przygrywała Sidzińska kapela, a wieczorem już bez deszczu obył się koncert zespołu Factory of Blues z Bielska- Białej, grającego różne rodzaje bluesa. Dla tych co wytrwali, bądź przybyli jeszcze wieczorem, było bardzo interesująco i sympatycznie. Jednak z powodu wcześniejszego deszczu część atrakcji – m.in. scenę teatralną „Przy młynie” trzeba było zostawić do odegrania przy okazji kolejnej imprezy plenerowej -  dożynek.

Skansen w Sidzinie zaprasza w swoje gościnne progi wszystkich zainteresowanych historią regionu. Dzięki pracom związanym z projektem „SKANSENOVA-systemowa opieka nad dziedzictwem w małopolskich muzeach na wolnym powietrzu” wykonano szereg prac remontowych i konserwacyjnych, objęto monitoringiem teren muzeum, a ekspozycja została wzbogacona multimedialnie.

Zapraszamy także na kolejne imprezy które odbędą się w skansenie:

- 12 sierpnia „Między dawnymi a nowymi czasy” – wydarzenie organizowane wspólnie z członami Stowarzyszenia „Tradycja i Natura” w Bystrej-Sidzinie,

- 26 sierpnia „Dożynki Gminne 2018”.

Fot. GOKPTiS, Jan Motor

poniedziałek, 30 Lipiec, 2018
Powrót na górę