BIP

Chór Vox Cordis nagrodzony na VII Ogólnopolskim Festiwal Muzyki Chóralnej "Sacra Ecclesia Cantio" w Tarnowie

02-10-2023, 15:52 -- redaktor

30 września 2023 w Tarnowie odbył się VII Ogólnopolski Festiwal Muzyki Chóralnej "Sacra Ecclesia Cantio", którego organizatorem jest Wydział Muzyki Kościelnej Kurii diecezjalnej w Tarnowie. Podczas wydarzenia naszą gminę reprezentował Chór Vox Cordis z Bystrej Podhalańskiej. Przesłuchania konkursowe przeprowadziło jury w składzie: ks. prof. dr hab. Andrzej Zając, prof. Lidia Matynian, prof. dr hab. Włodzimierz Siedlik. Chór pod kierunkiem dyrygentki Moniki Smętek, zaprezentował wymagający, sakralny repertuar. Wykonanie utworów konkursowych, zaprezentowanych przez chór „Vox Cordis”, znalazło uznanie wśród jury oraz słuchaczy i zaowocowało zdobyciem III miejsca w kategorii chórów kameralnych. Po przesłuchaniach w kościele Matki Bożej Fatimskiej, centralnym punktem Festiwalu była uroczysta msza św. w tarnowskiej katedrze, pod przewodnictwem biskupa tarnowskiego Andrzeja Jeża. Podczas eucharystii, dyrektor festiwalu ks. Grzegorz Piekarz dyrygował oprawą muzyczną, którą stanowił wspólny śpiew wszystkich chórów, biorących udział w Festiwalu.

Udział chóru „Vox Cordis” w festiwalu, poprzedzony był wieloma próbami, przygotowaniami i szlifowaniem najdrobniejszych szczegółów prezentowanych utworów. Dyrygentka, Monika Smętek wykazała się nie tylko ogromnym zaangażowaniem, ale również zdolnością do wyeksponowania przez  chórzystów najlepszych, możliwych osiągnięć. Jej pasja i profesjonalizm, niewątpliwie są kluczowymi czynnikami, które przyczyniły się do sukcesu. Chór Vox Cordis podkreśla również nieocenioną rolę pani Kseni Miśkiewicz, która przeprowadziła dla nich szereg inspirujących warsztatów wokalnych. Jej wiedza i doświadczenie przekazywane uczestnikom były nieocenione i pomogły w doskonaleniu umiejętności wokalnych.

Jak przyznają sami chórzyści, festiwal to doskonała okazja, żeby spotkać się z innymi chórami, wymienić doświadczeniami i nawiązać współpracę. Nie byłoby to możliwe bez wsparcia lokalnej społeczności oraz Gminnego Ośrodka Promocji, Turystyki i Sportu (GOKPTiS) w Sidzinie, który sfinansował transport chórzystów na zmagania konkursowe do Tarnowa. Pomoc ta, pozwoliła im reprezentować gminę Bystra-Sidzina na ogólnopolskiej scenie.

Już teraz zapraszamy na występ chórzystów, gdyż w najbliższych tygodniach chór ma w planach zaprezentowanie konkursowego repertuaru w rodzimej miejscowości w czasie organizowanego koncertu. Szczegółowe informacje dotyczące koncertu pojawią się wkrótce na plakatach oraz na fanpage'u Facebookowym Chóru Vox Cordis. (R.W.) Fot. J. Jaromin

 

poniedziałek, 2 Październik, 2023
Powrót na górę