BIP

Dni Otwartych Funduszy Europejskich

31-05-2019, 14:42 -- Anna Nieużytek

W dniu 10 maja sidziński Skansen oprócz swojej normalnej działalności rozbrzmiewał muzyką i pachniał świeżo upieczonym w piecu chlebem oraz plackami pieczonymi na blasze. Ponadto można było przyglądać się pracy rzeźbiarza, spróbować przędzenia nici lnianych, a także malować na szkle i desce. Wszystkiemu towarzyszył wszechobecny gwar i śmiech rozbieganych uczestników Dni Otwartych Funduszy Europejskich.

W ramach tego wydarzenia zorganizowano warsztaty dawnych zajęć takich jak: pieczenie domowego chleba czy placków na blasze oraz przędzenia nici lnianych. Można było przyglądać się pracy rzeźbiarza oraz jej efektom, a także samemu spróbować sił we władaniu dłutem. Całości dopełniała muzyka regionalna grana na instrumentach pasterskich, których można było dotknąć, a także zapoznać się z ich historią oraz tajnikami wydobywania dźwięku. Dodatkową atrakcją dla wszystkich obecnych było malowanie na szkle i deseczce.

W warsztatach i zajęciach uczestniczyło 198 osób, którym bardzo dziękujemy za udział i zapraszamy ponownie.

Serdecznie dziękujemy z pomoc w organizacji wydarzenia i przeprowadzeniu warsztatów jak zawsze nieocenionym: Paniom ze Stowarzyszenia Gospodyń "Sidzinianki" oraz Pani Rozalii Stramek, Panu Aleksandrowi Basiurze, Panu Tadeuszowi Uczniakowi i chłopakom z kapeli Krzysztofowi i Wojciechowi Lipkom oraz Joachimowi Czarnemu.

Skansen w Sidzinie Muzeum Kultury Ludowej korzystał w ubiegłym roku z dofinansowania ze środków unijnych przy realizacji projektu „ SKANSENOVA - systemowa opieka nad dziedzictwem w małopolskich muzeach na wolnym powietrzu”. W ramach tego projektu zrealizowano prace remontowe i konserwacyjne obiektów, zainstalowano systemy zabezpieczeń oraz wzbogacono ekspozycję multimedialnie. (J.Cz.)

Fot. A. Nieużytek

piątek, 31 Maj, 2019
Powrót na górę