BIP

Dożynki Gminne 2018

28-08-2018, 10:31 -- Anna Nieużytek

Mieszkańcy gminy Bystra-Sidzina złożyli dziękczynienie za tegoroczne plony

Od wielu lat ostatnia niedziela sierpnia na terenie gminy Bystra-Sidzina jest niedzielą dziękczynienia za plony. Tradycji stało się zadość również i w tym roku - 26 sierpnia odbyły się dożynki gminy Bystra-Sidzina. Po raz pierwszy w historii gminy miały one miejsce na terenie Skansenie w Sidzinie - Muzeum Kultury Ludowej. Do skansenu, mimo niesprzyjających warunków atmosferycznych, licznie przybyli mieszkańcy oraz goście, by wziąć udział w plenerowej uroczystej Mszy Św. dożynkowej, której przewodniczył proboszcz parafii Sidzina- ks. Józef Bafia w asyście proboszcza Bystrej Podhalańskiej ks. Adama Byrskiego i księdza kapelana Adama Mroczka.

Barwny korowód w asyście orkiestry OSP Sidzina złożony z pocztów sztandarowych, pań z Koła Gospodyń w Bystrej Podhalańskiej, pań ze Stowarzyszenia Gospodyń Sidzinianki (które wykonały także wieniec dożynkowy) oraz mieszkańców przybył na teren skansenu, rozpoczynając pochód przy kapliczce na Binkówce. W sposób szczególny w imieniu mieszkańców całej gminy za plony w tym roku dziękowali mieszkańcy sidzińskich ról: Kamycko, Zagrody i Binkówka. Starostami tegorocznych dożynek byli państwo Alicja i Krzysztof Trzopowie, którzy podczas Mszy Św. złożyli symboliczny chleb i wieniec uwity z tegorocznych zbóż jako dziękczynienie za wszelkie błogosławieństwa.

W świeckiej części uroczystości na ręce wójta Gminy Bystra Sidzina - gospodarza dożynek, złożono tradycyjny chleb i kwiaty.

Aby tradycji stało się zadość wieniec musi być ośpiewany i tak też się stało, z okraszonymi humorem przyśpiewkami wystąpiły panie z Bystrej Podhalańskiej, panie ze Stowarzyszenia Gospodyń Sidzinianki oraz mieszkańcy ról: Kamycko, Zagrody i Binkówka.

W dalszej części popołudnia bawiono się w rytm muzyki i wysłuchano występu kabaretowego przygotowanego przez gospodynie z Sidziny. Można też było malować, bawić się z animatorkami, nauczyć się pleść wianek.

Częstowano się przygotowanymi na tę uroczystość przez gospodynie z Bystrej Podhalańskiej plackami z blachy i zupą z sałaty oraz przyrządzonymi przez panie ze Stowarzyszenia Gospodyń Sidzinianki różnego rodzaju frykasami - bo czego tam nie było - ziemniaki faszerowane, szaszłyki, różnego rodzaju roladki, sery, wędliny, wspaniałe desery i ciasta. "I ja tam byłam miód i wino piłam…"

Szczególnym momentem dla skansenu i jego pracowników była chwila odczytania przez Panią Dyrektor Departamentu Kultury Urzędu Marszałkowskiego w Krakowie Monikę Wiejaczkę listu gratulacyjnego od Marszałka Województwa Małopolskiego Jacka Krupy, w związku z zakończeniem w sidzińskim skansenie działań związanych z projektem „SKANSENOVA – systemowa opieka nad dziedzictwem w małopolskich muzeach na wolnym powietrzu”, dzięki któremu przeprowadzono prace renowacyjne, konserwacyjne i wzbogacające ekspozycje muzealne. Serdeczne zapraszamy do zapoznania się z nową ofertą skansenu i do zawitania w jego progi.

 

Fot. Jan Motor

wtorek, 28 Sierpień, 2018
Powrót na górę