BIP

DOŻYNKI POWIATOWE 2019

04-10-2019, 15:51 -- Anna Nieużytek

W piękną, słoneczną niedzielę, 15 września 2019 r. Wójt Gminy Stanisław Tempka razem z  Przewodniczącą Rady Gminy panią Dorotą  Kowalik,  Gospodyniami z Koła Gospodyń Wiejskich z Bystrej Podhalańskiej oraz przedstawicielami GOKPTiS reprezentowali naszą gminę w Dożynkach Powiatowych w Stryszawie.

Uroczystość rozpoczęła msza św. w kościele parafialnym pw. św. Stanisława w Stryszawie Dolnej.

Głównym punktem tegorocznego święta plonów był Powiatowy Konkurs Wieńca Dożynkowego. Wzięło w nim udział 10 Grup Wieńcowych, ocenianych przez Komisję Konkursową w składzie: dr Dorota Majerczyk – etnograf, dr Andrzej Peć – etnograf i Małgorzata Wójtowicz-Wierzbicka – etnograf. Oprócz samego wieńca oceniane było także jego ośpiewanie. Grupy wieńcowe wystąpiły z krótkim programami na scenie.  Nasze Panie z Koła Gospodyń Wiejskich z Bystrej Podhalańskiej w ten dzień były przepięknie ubrane i rozśpiewane. Ich wystąpienie nagrodzone zostało przez publiczność  gromkimi brawami. W kategorii - wieniec współczesny KGW z Bystrej Podhalańskiej zdobyło III miejsce. Gratulujemy bardzo serdecznie i cieszymy się z sukcesu. Docenić należy zaangażowanie w promowanie gminy na szerszym gruncie, poza jej terenem, a także czas i nakład pracy w różnych imprezach kulturalnych, w które zawsze chętnie angażują się nasze gospodynie.

Tego dnia można było także wziąć udział w szeregu imprez towarzyszących dożynkom, takich jak: warsztaty kulinarne "Stryszawskie Smaki" połączone z degustacją tradycyjnych potraw, pokaz pieczenia chleba, eko-konkursy dla dzieci (organizowane przez LGD "Podbabiogórze"). Szczególnymi atrakcjami, zwłaszcza dla najmłodszych, były przejazdy kolejką turystyczną na trasie Stryszawa Górna - Stryszawa Dolna.

Po zakończeniu oficjalnej części dożynek na scenie zaprezentowały się kapele: "Zbójnicy" ze Szczyrku, "Śwarni" z Zakopanego i "Spod Jałowca" ze Stryszawy, a całość zakończyła zabawa taneczna z zespołem "Śwarni".

Organizatorami tegorocznych Dożynek Powiatowych był Gminny Ośrodek Kultury w Stryszawie, Urząd Gminy Stryszawa oraz Starostwo Powiatowe w Suchej Beskidzkiej. (T.T.)

Fot. T. Turowska

piątek, 4 Październik, 2019
Powrót na górę