BIP

I Gwiaździsty Rodzinny Rajd Rowerowy

14-11-2019, 09:50 -- redaktor

 

W celu uczczenia 101 rocznicy Odzyskania przez Polskę Niepodległości,  druhowie z jednostki OSP w Sidzinie zorganizowali „I Gwiaździsty Rajd Rowerowy”, realizując tym samym wniosek o powierzenie  grantu w ramach poddziałania „Wsparcie na wdrażanie operacji w ramach strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność” objętego PROW 2014-2020 w ramach projektu grantowego: I Gwiaździsty Rodzinny Rajd Rowerowy w Sidzinie-organizacja imprezy rekreacyjnej.

Dofinansowanie pozyskane na organizację imprezy rekreacyjnej umożliwiło organizatorom sfinansowanie zakupu kasków rowerowych, koszulek pamiątkowych, oraz mapek reklamowych z topografią terenu, oznakowanymi szlakami i ścieżkami rowerowymi.

Rajd rozpoczął się o godz. 10:00 przy remizie OSP w Sidzinie, gdzie na starcie stawili się zapisani wcześniej uczestnicy, w wielu przypadkach całe rodziny. Uczestnicy odebrali kaski, koszulki i mapy, a do rowerów przytwierdzone zostały biało – czerwone flagi. Założeniem rajdu było dotarcie na rowerze,  dowolną trasą do Skansenu w Sidzinie - Muzeum Kultury Ludowej. Każdy mógł dobrać sobie trasę stosownie do sił i umiejętności. I tak też się stało, jedni wybrali trudną i wymagającą trasę, a inni łatwiejszą do pokonania nawet z dziećmi. Obu drużynom towarzyszyli druhowie OSP z Bystrej Podhalańskiej i OSP z Sidziny, dbając o zabezpieczenie techniczne i medyczne. Działając w ramach zadań statutowych, wśród których jest: wzbudzanie ducha patriotyzmu, dbałość o historię i kulturę, oraz promocja postaw ekologicznych i zdrowego trybu życia, druhowie z OSP w Sidzinie postarali się, aby uczestnicy rajdu przypomnieli sobie jak wyglądało dawniej wezwanie na akcję, czy zbiórkę. Strażak sygnalista, który poruszał się konno lub na rowerze trąbił na trąbce sygnałówce odpowiedni sygnał. I tym wzorem, przed grupą rowerzystów jadącą drogą główną, w historycznych strojach jechali strażacy sygnaliści trąbiąc, by oznajmić wszystkim, że właśnie rozpoczął się rajd.

W Skansenie na uczestników czekała herbata, kawa, a także gorący żurek, kiełbasa i oscypki z grilla. Dodatkową atrakcję przygotowali strażacy, przypominając kilka słów o historii Polski i o zachowaniu podczas śpiewania Hymnu Narodowego. O godzinie 12:00 dołączono do ogólnopolskiej akcji śpiewania „Mazurka Dąbrowskiego” i innych pieśni patriotycznych. Dla uczczenia 101 rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości na terenie Skansenu posadzono 101 jodeł.

Ostatnią atrakcją dnia były zawody rowerowe rozgrywane na czas. Uczestnicy rywalizowali na torach  rowerowych z ustawionymi przeszkodami. Dla młodszych uczestników przygotowano  łatwiejsze do pokonania przeszkody, a dla dorosłych stopnień trudności był większy. Tor z pomocą strażaków udostępniła i ustawiła sidzińska wypożyczalnia rowerów i sprzętów zimowych „Odjazdowa”. Na zwycięzców w poszczególnych kategoriach wiekowych czekały nagrody rzeczowe, a wszyscy uczestnicy rajdu otrzymali mnóstwo słodkości i drobne upominki od OSP w Sidzinie, Skansenu i Nadleśnictwa Myślenice - Leśnictwo w Sidzinie.

Każdy z obecnych na imprezie opuszczał Skansen pełen wrażeń patriotycznych, sportowych z poczuciem fajnie spędzonego popołudnia i z uśmiechem na twarzy, dając organizatorom  przekonanie  o dobrze przygotowanej i przeprowadzonej imprezie.

Tekst i fot.: OSP w Sidzinie

czwartek, 14 Listopad, 2019
Powrót na górę