BIP

Inwestycje gminne

06-04-2022, 14:52 -- redaktor

Okres wiosenny, to zazwyczaj początek realizacji zaplanowanych wcześniej inwestycji. Podobnie jest w naszej gminie, za sprawą środków jakie udało się pozyskać z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych i Programu Inwestycji Strategicznych Polski Ład.

W marcu br.  został  ogłoszony przetarg na budowę skateparku w Bystrej Podhalańskiej, który zostanie wykonany w tym roku, podobnie jak budowa chodnika wraz oświetleniem w Sidzinie na odcinku od Dębu w kierunku Binkówki, w ramach środków pozyskanych z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych. Z kolei w ramach środków wnioskowanych z programu Polski Ład, kilka dni temu została podpisana umowa z firmą CREA BUDOWNICTWO Sp. z o.o. z Wrocławia na kwotę 9,3 mln zł na budowę hali sportowej w Bystrej Podhalańskiej (https://www.facebook.com/gmina.bystra.sidzina/posts/3632684353523405).

Planowana budowa placu sportowego w Sidzinie opóźnia się w wyniku odwołania, jakie część mieszkańców roli Chorążowej zgłosiła do Starostwa Powiatowego w Suchej Beskidzkiej. W swoim piśmie mieszkańcy wyrazili obawy, że korzystające z placu rekreacyjnego dzieci oraz młodzież będą  generowały zbyt duży hałas, a zbieranie się młodzieży w tym miejscu może prowadzić do zakłóceń porządku.

Wyjaśnić należy, że biorąc pod uwagę wszystkie te aspekty oraz możliwość stworzenia miejsca, gdzie dzieci będą mogły aktywnie spędzać swój wolny czas i rozwijać pasje, gmina ze swej strony dołożyła wszelkich starań, by zniwelować takie obawy. Projekt tej inwestycji bowiem, przewiduje wykonanie betonowego skateparku, który podczas użytkowania generuje znacznie mniej hałasu niż jego odpowiedniki wykonane z tworzyw sztucznych. Ponadto, plac zostanie ogrodzony i wyposażony w monitoring, a możliwość korzystania będzie określona w wyznaczonych godzinach. Projekt spełnia wymagania, jakie przewiduje prawo budowlane, niemniej jednak zastrzeżenia mieszkańców wydłużyły cały proces uzyskania pozwolenia na budowę skateparku. Z tego względu jego realizacja została przesunięta na przyszły rok, w ramach złożonego wniosku do Programu Inwestycji Strategicznych Polski Ład. Środki, które pierwotnie zamierzano wydatkować na budowę skateparku w Sidzinie, w wysokości 2 mln zł. pochodzące z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych,  na ostatniej sesji rady gminy Bystra-Sidzina, zostały przesunięte na inwestycje, które realizowane będą na drogach powiatowych naszej gminy. Uzgodniono, że gmina przekaże powiatowi kwotę w wysokości 450 tys. zł na  „Przebudowę drogi powiatowej Jordanów-Mąkacz-Bystra”, która będzie obejmowała budowę oświetlenia, dokończenie chodnika oraz wymianę nawierzchni asfaltowej (https://www.facebook.com/staszek.tempka/posts/10227136413864467). Z kolei 1,5 mln zł zostanie przekazane powiatowi na „Stabilizację drogi powiatowej Zubrzyca-Sidzina-Bystra-Łętownia”. W ramach inwestycji zostanie wykonany chodnik wraz z murem oporowym na Sołtystwie w Sidzinie w kierunku Bystrej Podhalańskiej. Jest to od wielu lat wyczekiwana i potrzebna inwestycja. Przekazane przez gminę środki będą wykorzystane w tym roku. Ponadto nasza gmina w 50% sfinansuje „Remont drogi powiatowej w Sidzinie u Przybysia.

 

Projekt placu w Bystrej Podhalańskiej:

 

środa, 6 Kwiecień, 2022
Powrót na górę