BIP

Jednostki OSP naszej gminy mają swojego Kapelana

16-10-2018, 11:26 -- Anna Nieużytek

Mówi się, że kapłan to przewodnik na drogach wiary. Jego osoba towarzyszy nam od początku naszego życia. Takich kapłanów, którzy na co dzień realizują swoje powołanie w parafiach, są w Polce tysiące. Są jednak i tacy kapłani, którzy równocześnie podejmują inną posługę, nazywamy ich kapelanami. W Kościele rzymskokatolickim, kapelan to duchowny, który z woli swojego ordynariusza spełnia określone funkcje liturgiczne w konkretnej grupie, wspólnocie lub środowisku. Swoich kapelanów mają różnego rodzaju ośrodki, instytucje czy grupy zawodowe.  

10 września br., Zarząd Gminny Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP Gminy Bystra-Sidzina, działając na prośbę Ochotniczych Straży Pożarnych w Bystrej Podhalańskiej i Sidzinie, zwrócił się do Księdza Arcybiskupa Marka Jędraszewskiego – Metropolity Krakowskiego, z prośbą o mianowanie ks. Kanonika Adama Byrskiego – Proboszcza Parafii pw. św. Marcina w Bystrej Podhalańskiej, Kapelanem strażaków Oddziału Gminnego ZOSP RP.

W uzasadnieniu swej prośby Zarząd Gminny ZOSP RP wskazał, że szeregi obydwu jednostek zasila ponad 200 strażaków,  działają  także orkiestry dęte, aktywnie uczestniczące w życiu parafii, podobnie jak pozostali strażacy, a mianowanie Kapelana pozwoli na objęcie ścisłym duszpasterstwem społeczności strażackiej, która bezinteresownie służy ludziom.

Dekretem nominacyjnym księdza Arcybiskupa Metropolity krakowskiego Marka Jędraszewskiego z dnia 28 września 2018 r. Ksiądz Kanonik, ks. mgr lic. Adam Byrski, został mianowany Kapelanem Ochotniczych Straży Pożarnych Gminy Bystra – Sidzina.

Mamy nadzieję, że dla nowego Kapelana będzie to  wspaniałe kapłańskie doświadczenie. Życzymy, by Jego osoba wrosła w środowisko strażaków i stała się towarzyszem strażackiej służby.  (A.N.)

 

 

wtorek, 16 Październik, 2018
Powrót na górę