BIP

JUBILEUSZE POŻYCIA MAŁŻEŃSKIEGO W GMINIE BYSTRA-SIDZINA

21-12-2018, 14:36 -- Anna Nieużytek

W niezwykle uroczystej oprawie 8 par z terenu gminy Bystra-Sidzina obchodziło jubileusz 50- lecia pożycia małżeńskiego, natomiast 6 par obchodziło jubileusz 60-lecia pożycia małżeńskiego. Uroczystość Jubileuszy Pożycia Małżeńskiego odbyła się w niedzielne popołudnie 16 grudnia 2018 r. w Remizie Ochotniczej Straży Pożarnej w Bystrej Podhalańskiej.

Prezydenckimi medalami „za długoletnie pożycie małżeńskie„ zostali w tym roku odznaczeni:

Kazimiera i Antoni Bachulowie

Zofia i Józef Czarni

Stanisława i Michał Kizinkiewiczowie

Zofia i Jan Kulkowie

Helena i Stefan Lachnerowie

Helena i Jan Motorowie

Anna i Ferdynand Oskwarkowie

Józefa i Stanisław Staszczakowie

Pary małżeńskie obchodzące „Diamentowe Gody”:

Maria i Józef Bednarzowie

Agnieszka i Franciszek Kobielowie

Maria i Józef Kulkowie

Zofia i Józef Lipkowie

Zofia i Bronisław Majowie

Anna i Józef Palarczykowie

 

W tym wyjątkowym wydarzeniu Jubilatom towarzyszyli znamienici goście na czele z Wójtem Gminy Bystra-Sidzina Stanisławem Tempką i Przewodniczącą Rady Gminy Bystra-Sidzina Dorotą Kowalik. Gośćmi honorowym, którzy zaszczycili swą obecnością naszych Jubilatów byli  ks. Kanonik Adam Byrski Proboszcz Parafii w Bystrej Podhalańskiej oraz ks. Józef Bafia Proboszcz Parafii w Sidzinie.

Świętowanie Złotych Godów rozpoczęło się uroczystą mszą świętą w Kościele Parafialnym

p.w. Św. Marcina w Bystrej Podhalańskiej, odprawioną przez ks. Kanonika Adama Byrskiego Proboszcza Parafii w Bystrej Podhalańskiej. Podczas tej mszy małżonkowie odnowili swoje ślubne przyrzeczenia. Był to dla Jubilatów moment szczególnie wzruszający.

Druga część uroczystości odbyła się w Remizie Ochotniczej Straży Pożarnej w Bystrej Podhalańskiej. Jubilatów oraz towarzyszących im członków rodzin, słowami przepełnionymi ciepłem przywitał Wójt Gminy Bystra-Sidzina Stanisław Tempka.  Pan Wójt swą wypowiedzią skierowaną do Jubilatów podkreślił, że Złote Gody to wspaniały jubileusz obchodzony w polskiej tradycji szczególnie uroczyście. Za sprawą tego jubileuszu „… patrzymy na Was z podziwem i chylimy przed Wami z szacunkiem i pokorą głowy”. Pan Wójt  złożył Jubilatom gratulacje za chlubne przeżycie tak pięknej i długiej drogi życia oraz za tak duży wkład pracy i serdecznych uczuć w dobre wychowanie dzieci. Życzył długich  i pogodnych lat życia w najlepszym zdrowiu, pogody ducha  oraz życzliwej opieki najbliższych na wiele następnych lat.

Złote i Diamentowe Gody to wyjątkowa okazja do spojrzenia na minione lata, dokonania podsumowań i wzbudzenia refleksji, podkreśliła swą wypowiedzią Pani Agnieszka Basiura Z-ca Kierownika Urzędu Stanu Cywilnego w Bystrej-Sidzinie. Przytoczyła słowa Antoine de Sainr-Exupery „ miłość to dwie samotności, które spotykają się i wzajem wspierają”.

Słowami skierowanymi do Jubilatów wyraziła ogromny szacunek i podziw nad trudem ich życia „Państwa obecność dowodzi, że dochowaliście, wbrew przeciwnościom, przysięgi małżeńskiej, bo przecież miłość jest pragnieniem by komuś coś dawać, a nie otrzymywać…”.

W dowód uznania  i potwierdzenia ze strony Państwa prawdy o wzorze małżeństwa dla innych, a równocześnie wyrazem nadziei, że nasi Jubilaci nadal będą służyć swym przykładem i doświadczeniem dla dobra przyszłych pokoleń, „Złote pary małżeńskie” zostały odznaczone przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej medalami za Długoletnie Pożycie Małżeńskie.

Aktu dekoracji medalami dokonał Pan Wójt Gminy Bystra-Sidzina, któremu towarzyszyła Przewodnicząca Rady Gminy Bystra-Sidzina, wręczając legitymacje i okolicznościowe dyplomy pamiątkowe. Z-ca Kierownika Urzędu Stanu Cywilnego wręczała Jubilatkom symboliczną różę oraz drobne upominki. Księża obu parafii, każdej parze Jubilatów osobiście wręczyli błogosławieństwo udzielone przez Arcybiskupa Marka Jędraszewskiego Metropolity Krakowskiego, którego treść wygłosił ks. Kanonik Adam Byrski, cytując słowa w nim zawarte „ Drodzy małżonkowie, wraz z Wami dziękuję Bogu za wielki dar tak wielu lat pożycia małżeńskiego  i proszę, by każdego dnia otaczał Was i wszystkich w Rodzinie swoją ojcowską opieką(…)”.

Po części oficjalnej Pan Wójt Stanisław Tempka wzniósł toast za naszych Jubilatów, życząc  wszelkiego dobra, spokoju i pogody ducha na dalsze lata życia. Podczas toastu wszyscy zebrani na uroczystości odśpiewali okolicznościowy utwór muzyczny „sto lat”.

Utwory muzyczne w wykonaniu dzieci i młodzieży ze Szkoły Podstawowej w Bystrej Podhalańskiej pod kierownictwem nauczycieli M.Kijanki oraz M. Smętek wprowadziły wszystkich zebranych na tej uroczystości w wzruszający, a zarazem świąteczny nastrój. Uśmiech i radość goszcząca na twarzach naszych Jubilatów, były wyrazem podziękowania za tę uroczystość.

Na zakończenie wszyscy obecni zasiedli do stołu, gdzie czekał poczęstunek, podczas którego Pan Wójt Stanisław Tempka wzniósł toast za naszych Jubilatów, życząc  wszelkiego dobra, spokoju i pogody ducha na dalsze lata życia.

 Jubilaci Złotych i Diamentowych Godów wspólnie wspominali minione lata, żartowali i dzielili się radościami.

Szanownym Jubilatom raz jeszcze życzymy by życie Wam dało wszystko, co w darze dać może: szczęście, pogodę, radości, razem z uśmiechem wieczystej miłości.

 

                                                                                   Kocha się naprawdę…

                                                                                 „Kocha się naprawdę i do końca

                                                                                   tylko wówczas gdy kocha się zawsze

                                                                                   w radości i smutku bez względu

                                                                                   na dobry czy zły los”

                                                                                   /Jan Paweł II/

                                                                                                                                  A.B.

Fot. Grzegorz Karkoszka

piątek, 21 Grudzień, 2018
Powrót na górę