BIP

Między dawnymi a nowymi czasy 2015

25-08-2015, 08:39 -- Zbigniew Lipka

 

16 sierpnia w Skansenie w Sidzinie można było miło spędzić niedzielne popołudnie, o czym przekonali się licznie przybyli mieszkańcy naszej gminy, okolicy oraz turyści. Odbyła się tam tradycyjna impreza, organizowana już po raz siódmy przez Stowarzyszenie „Tradycja i Natura” i tenże Skansen.

Na stoiskach można było podziwiać prace naszych rodzimych twórców. Były tam rzeźby w drewnie, koronki, hafty tradycyjne i krzyżykowe, kwiaty z bibuły i innych materiałów, origami, malarstwo, witrażowe aniołki, wyroby z wikliny i różne inne ciekawe wytwory rękodzieła.

Większość z twórców brała też udział w wystawie w „Galerii pod Basztą” w Jordanowie w maju 2015r. – uroczyste podziękowania zostały im wręczone w trakcie imprezy.

Najmłodsi mogli, jak zwykle, pogłaskać  żywe owieczki i baranki, a w tym roku dodatkowo pasące się pod drzewami kucyki. Uciechy było co niemiara! Dla dzieci była też przygotowana przejażdżka po linie między drzewami u „Ujka Staska”. Ponadto dzieci mogły sobie pomalować „buźkę” lub rączkę u jednej z artystek, a wata cukrowa osłodziła im pobyt.

Dorośli również znaleźli coś dla podniebienia. Domowe ciasta upieczone przez członkinie z Bystrej i Sidziny świetnie smakowały z kawą czy herbatą. Można było sobie też przypomnieć tradycyjne smaki: zupy rydzowej, kwaśnicy, placków na blasze z serem i masłem, swojskiego chleba ze smalcem i masłem, kołoca i serków sidzińskich wędzonych oraz oscypków, a nawet na stoisku „u Haliny” popróbować smaku świeżo parzonych naszych podstawowych ziół.

Na żądnych wrażeń czekała niespodzianka przygotowana przez rodzinę członkini Stowarzyszenia z Sidziny. „Wehikułem czasu” można było powrócić do początków Sidziny i posmakować „różności”. Gratulujemy pomysłu i inwencji.

Oprawę muzyczną całości zapewnił zespół „Janczary” z Bystrej. Z przyjemnością słuchało się ich muzyki.

Organizatorzy serdecznie dziękują wszystkim, którzy w Skansenie spędzili z nami swój wolny, niedzielny czas, a członkom Stowarzyszenia „Tradycja i Natura” za przygotowanie i obsługę imprezy.

(M.B.)

Poniżej link do galerii zdjęć:

Dodaj komentarz

Czysty tekst

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Filtered HTML

  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
CAPTCHA
Poniższe zadanie ma na celu stwierdzenie, czy jesteś człowiekiem, a tym samym przeciwdziałanie spamowi.
Graficzne pułapki CAPTCHA
Wprowadź znaki widoczne na obrazku.
Powrót na górę