BIP

Mieszkańcy Gminy Bystra-Sidzina złożyli dziękczynienie za tegoroczne plony

28-08-2019, 11:57 -- Anna Nieużytek

Sierpień to tradycyjny czas dożynek. Zgodnie z  kultywowanym od lat obyczajem świętowanie rozpoczęto przemarszem barwnego korowodu w asyście Orkiestry Dętej OSP w  Bystrej Podhalańskiej, złożonego z pocztów sztandarowych, pań z Koła  Gospodyń Wiejskich w Bystrej Podhalańskiej, pań ze Stowarzyszenia Gospodyń Sidzinianki oraz mieszkańców do kościoła, gdzie odprawiona została uroczysta msza święta. Przewodniczył jej proboszcz parafii w Bystrej Podhalańskiej, ks. Adam Byrski. W sposób szczególny w imieniu całej gminy za plony w tym roku dziękowali mieszkańcy bystrzańskich ról: Ziętkowej Górnej, Traczykowej oraz Talapkowej Dolnej. Starostami tegorocznych dożynek była pani Lidia Skupień oraz pan Andrzej Smętek, którzy podczas Mszy Św. złożyli symboliczny chleb i wieniec uwity z tegorocznych zbóż jako dziękczynienie za wszelkie błogosławieństwa.

Po nabożeństwie, na placu festynowym obok Urzędu Gminy nastąpiła oficjalna część uroczystości, które poprowadziła pani Bogusmiła Stokłosa.

Gospodarze tegorocznych dożynek, Wójt Gminy pan Stanisław Tempka oraz Sołtys Sołectwa Bystra Podhalańska, pani Urszula Marfiak z rąk Starostów  odebrali symboliczny bochen chleba oraz kosz kwiatów polnych.

Po powitaniu gości, każdy z przybyłych mógł skosztować chleba dożynkowego.

Aby tradycji stało się zadość wieniec musi być ośpiewany. Z okraszonymi humorem przyśpiewkami wystąpili mieszkańcy ról: Ziętkowej Górnej, Traczykowej oraz Talapkowej Dolnej.

Wieniec, prócz ośpiewania  został także obtańczony przez Starostów i Gospodarzy Dożynek.

W imieniu Posła na sejm RP, głos zabrał także Radny Rady Powiatu, pan Marek Drobny odczytując w jego imieniu list z życzeniami.

Od strony kulinarnej o przygotowanie imprezy zadbały Panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Bystrej Podhalańskiej, częstując pysznym obiadem.  Przybyli na dożynki goście i mieszkańcy, skosztować mogli także różnorodnych  ciast i przekąsek roznoszonych przez mieszkańców ról .

Po części oficjalnej przyszła pora na występy artystyczne.  Na scenie zaprezentowała się  Orkiestra Dęta OSP w Bystrej Podhalańskiej, Panie ze Stowarzyszenia Sidzinianki oraz panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Bystrej Podhalańskiej. Występ dały także dzieci z Przedszkola Publicznego w Bystrej Podhalańskiej w przedstawieniu promującym bezpieczeństwo, przygotowanym pod kierownictwem pani Małgorzaty Wójcik. Pokaz swoich umiejętności wspólnie z muzykami  ZP z Bystrej Podhalańskiej dał świętujący 20-lecie działalności Zespół Regionalny „Holniki”. Z tej okazji Wójt Gminy  wraz z Przewodnicząca Rady złożyli całemu zespołowi życzenia i wręczyli okolicznościowy kosz upominkowy.

W dalszej części popołudnia bawiono się w rytm muzyki z animatorkami. Można tez było wziąć udział w konkursie tanecznym z cennymi nagrodami.  Gwiazdą wieczoru był zespół Volver.

 

Fot. A. Nieużytek

środa, 28 Sierpień, 2019
Powrót na górę