„ Projekt zrealizowano przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego”
„Muzyka drogą do serc, umysłów i poznania kultury - wsparcie orkiestry OSP Sidzina”.
W ferworze wszelakich prac i działań pomocowych terenom dotkniętym przez powódź, inicjatyw sportowych, krwiodawstwa i realizacji różnych zadań strażackich, informujemy o realizacji projektu, o którym można było już usłyszeć podczas występów sidzińskiej orkiestry. Zadanie nosi nazwę ”Muzyka drogą do serc, umysłów i poznania kultury - wsparcie orkiestry OSP Sidzina” i realizowane było w ramach otwartego konkursu ofert na realizację zadań publicznych Województwa Małopolskiego w 2024 roku pn. „Małopolskie Orkiestry Dęte 2024. Wnioskowane zadanie obejmowało zakup czterech instrumentów: dwóch klarnetów, trąbki i jednego tenora. W ramach zadania został także wykonany remont dwóch starszych instrumentów, a każdy kto interesuje się działaniami orkiestry otrzyma ulotkę z krótką informacją o historii i działalności zespołu. Z udziałem orkiestry zorganizowane będą dwa koncerty świąteczne. Miejscem realizacji zadania jest wieś Sidzina, a grupa bezpośrednio zaangażowana w jego realizację, to 38 osób zrzeszonych w szeregach Orkiestry Dętej działającej przy Ochotniczej Straży Pożarnej w Sidzinie. Pośrednio z działań ujętych w projekcie już korzysta społeczność, dla której orkiestra gra podczas lokalnych uroczystości.
Orkiestra Dęta w Sidzinie działa nieprzerwanie od 1886 roku, zatem można zaliczyć ją do grona najstarszych orkiestr nieprzerwanie działających w Małopolsce. Działaniom orkiestry od zarania przyświeca jeden z celów, jakim jest dbałość o rozwój społeczny i muzyczny młodego pokolenia. Wnioskowane zadanie ma na celu zaspokojenie potrzeb grup społecznych, w zakresie integracji międzypokoleniowej, właściwego zagospodarowania wolnego czasu, zwłaszcza ludzi młodych, pielęgnowania i utrwalania wartości i właściwych postaw społecznych. Uwrażliwienie na piękno muzyki, historię i kulturę ciągle tradycyjnej społeczności, jaką jest Sidzina. Uczestnictwo w życiu orkiestry pozwala osobom zaangażowanym w projekt na zdobycie doświadczenia muzycznego, rozwój pasji i talentów muzycznych, poszerzenie horyzontów i poznanie piękna sztuki. Poza tym, zadanie umożliwia doświadczania pracy zespołowej, relacji ze starszymi muzykami, nauki współpracy i szacunku.
Nowe i odnowione instrumenty, jak również pozostałe elementy ujęte we wniosku będą służyć rozwojowi organizacji jaką jest orkiestra OSP Sidzina, zaś wypracowane rezultaty pozostaną w użytkowaniu przez wiele lat, służąc orkiestrze i społeczności wsi. Działania projektowe już przyczyniają się do zmian wśród odbiorców, którzy słuchają muzyki dzięki uwrażliwieniu na jej piękno, na drugiego człowieka. Jest drogą do serc i umysłów jak każde działanie kulturalne, gdyż obcując ze sztuką i kulturą stajemy się lepsi. Działania informacyjne opisane w projekcie i praca społeczna członków orkiestry przyczyniają się do zapoznania społeczności z historią grupy, przywrócenia należnego jej prestiżu, dostrzeżenia w społeczności osób utalentowanych i zapewnienie ciągłości istnienia organizacji muzycznej, która była i jest chlubą Sidziny. Historia orkiestry jest częścią wspaniałej historii wsi, nieodłączną częścią lokalnej kultury i tradycji, a dzięki działaniom projektowym stała się na nowo czymś ważnym dla grających w niej muzyków i ich odbiorców.
Zakupione w ramach projektu i wyremontowane instrumenty wraz z umundurowaniem pozyskanym w ramach dofinansowania Małopolskie OSP, uroczyście wręczyła Zarządowi OSP Sidzina, radna Sejmiku Województwa Małopolskiego, pani Danuta Kawa.
Działania kulturalne i bojowe jednostki przyczyniają się nieustannie do pozyskania kolejnych zainteresowanych do nauki gry i chętnych do służby. Muzycy orkiestry intensywnie przygotowują się do koncertów wieńczących działania projektowe. Na okres świąteczny zaplanowane zostały koncerty, podczas których muzycy podzielą się efektami się swej pracy.
Dzięki obecności mieszkańców na występach orkiestry, wsparciu, jak również pomocy Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego Orkiestra Dęta Ochotniczej Straży Pożarnej w Sidzinie może działać i z nadzieją planować kolejne przedsięwzięcia związane z rozwojem pasji muzycznych i pielęgnowaniem tradycji przodków. (J. Cz.) Fot. OSP w Sidzinie