BIP

Noc Muzeów w sidzińskim skansenie

20-05-2020, 07:30 -- redaktor

 

Noc Muzeów to impreza kulturalna, polegająca na udostępnianiu zwiedzającym muzeów, galerii i instytucji kultury, w wybranym dniu, w godzinach nocnych. To wyjątkowy czas, kiedy muzea w całej Polsce udostępniają oglądającym swoje wnętrza, zazwyczaj całkowicie za darmo. 

Organizatorzy przygotowują wówczas specjalne atrakcje np. zwiedzanie obiektów zazwyczaj niedostępnych, koncerty, poczęstunki, warsztaty, scenki rodzajowe itp.

Pierwsza Noc Muzeów zapoczątkowana została w styczniu 1997 w Berlinie. Z powodu jej dużego powodzenia zaczęły powstawać podobne imprezy w innych miastach i krajach. Obecnie organizuje je ponad 120 miast Europy. W Polsce pierwszą Noc Muzeów zorganizowano w 2003 roku w poznańskim Muzeum Narodowym. W naszym sidzińskim Skansenie, tradycja nocnego zwiedzania zbiorów praktykowana jest od kilku lat.

Rok 2020 na kartach historii tej imprezy zapisze się w zupełnie innej odsłonie. Pomimo utrudnień i ograniczeń związanych z szerzącym się koronawirusem, Skansen –Muzeum Kultury Ludowej przygotował na tę okazję niezwykłą filmową niespodziankę.

Kiełkująca myśl, o przypomnieniu szerszemu gronu odbiorców historii szeptanej przez „Kamycki potok”, zaowocowała powstaniem filmowej opowieści „Na granicy światów. Historia Anieli Chruzciocki”.

Pomysł, scenariusz i reżyseria jest zasługą pracowników Skansenu: pani Danuty Tempki, oraz pani Jadwigi Czarny – Dyrektor Skansenu MKL.  Grą aktorską zaskakują mieszkańcy naszej gminy - aktorzy amatorzy. Choć w tym przypadku, określenie „amator”  nijak ma się do prezentowanych umiejętności scenicznych.

"Na granicy światów"  to niezwykła historia przedstawiająca namiastkę życia dawnej wsi z trochę innej perspektywy, ze świata w którym wzajemnie przenikają się przestrzenie: empiryczna z metafizyczną.

Dla wielu osób, Noc Muzeów to jedna z niewielu okazji do lepszego poznania własnej miejscowości, oraz do zapoznania się z jej historią, a tegoroczna propozycja Skansenu MKL zaspokoi apetyty nawet najbardziej wymagających miłośników sztuki.

Bardzo dziękujemy wszystkim osobom zaangażowanym w produkcję filmu, który dostępny jest pod linkiem:

https://www.youtube.com/watch?v=xloYE0OOxe4

„Na granicy światów. Historia Anieli Chruzciocki”

Fot. Skansen MKL

środa, 20 Maj, 2020
Powrót na górę