BIP

Pobyt w gminie Kępice w ramach współpracy partnerskiej

31-08-2015, 00:00 -- Barbara Dudek

W dniach od 3 do 12 sierpnia br. dzięki władzom naszej Gminy i Gminy Kępice grupa 45-ciu szóstoklasistów (22 osoby z Bystrej i 23 osoby z Sidziny), mogła wyjechać na wakacyjny wypoczynek. Wyjazd był nagrodą dla tych, którzy uzyskali najwyższe wyniki podczas sprawdzianu kompetencji na zakończenie nauki w szkole podstawowej. Opiekę nad uczniami sprawowali: pani Zofia Hyciek i pani Ewa Leśniakiewicz (Sidzina) oraz pani Bogusława Pietrzak i pan Bartłomiej Koziana (Bystra). Gościliśmy w Szkole Podstawowej w Przytocku, gdzie dyrektorem jest bystrzanin - pan Zdzisław Maciaszek, który ze swoimi pracownikami przygotował nam iście królewski pobyt! Dzięki opiece pracowników z Urzędu Gminy, którzy towarzyszyli nam w codziennych wyprawach czuliśmy się bezpiecznie i komfortowo! Mieliśmy okazję w Łebie i Darłówku korzystać z uroków plażowania i morskich kąpieli, wejść na latarnię morską i płynąć statkiem. Nad jeziorem Przyjezierze i Obłęże też nie brakowało nam wodnych atrakcji. Zwiedzanie Łebskiego Parku Dinozaurów, Elektrowni Wodnej w Biesowicach, Szymbarku na Kaszubach, Pałacyku Bismarca w Warcinie gdzie jest również stacja opieki nad chorymi ptakami, przejażdżka drezyną "ręczną i zmotoryzowaną", wizyta w Dolinie Charlotty w Fokarium, Krainie Bajek i Mini Wodnym ZOO, czy leśny spacer i wyjście na  40m wieżę przeciwpożarową, a także zdobycie Wieżycy z wieżą widokową i pobyt na Świętej Górze Polanowskiej dostarczyły nam niezapomnianych wrażeń! Czasu na nudę na pewno nie było! Na koniec naszego pobytu mieliśmy okazję spotkać się z burmistrz Gminy Kępice, panią Magdaleną Gryko i osobiście wyrazić swoją wdzięczność za tak serdeczne przyjęcie! Jeszcze raz bardzo dziękujemy organizatorom, opiekunom, i tym wszystkim, dzięki którym mogliśmy poznać uroki naszej polskiej ziemi! (Nauczyciele - Opiekunowie).

 

Wizyta uczniów z  Bystrej i Sidziny w Przytocku była możliwa dzięki nawiązanej w 2007 roku współpracy partnerskiej między gminą Bystra-Sidzina a gminą Kępice. W ramach tej współpracy jest realizowana m.in. wymiana młodzieży. W czasie, gdy dzieci z Gminy Bystra-Sidzina przebywały w Gminie Kępice, uczniowie z Gminy Kępice gościli w Sidzinie. W trakcie pobytu w naszej gminie młodzież z Kępic również poznawała atrakcje tego regionu: zwiedzali m.in. magiczny Kraków i inne ciekawe miejsca Małopolski. Nie zabrakło wędrówek po górach, m.in na Maciejową, Babią Górę czy w Tatry.

 

W miesiącu sierpniu  na 3-dniową wizytę do Kępic udała się także delegacja z Gminy Bystra-Sidzina, w skład której wchodzili: Wójt Gminy, grupa radnych z Przewodniczącym Rady, pracownicy urzędu oraz przedstawiciele organizacji pozarządowych z terenu Gminy Bystra-Sidzina. Pobyt w Gminie Kępice obejmował zwiedzanie gminnych inwestycji takich, jak: przydomowe oczyszczalnie, budynek energooszczędny, Dom Strażaka, Centrum Aktywności Lokalnej w Kępicach, biblioteka miejska oraz Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej w Kępicach.  W trakcie pobytu gospodarze z Kępic zadbali także o zaprezentowanie atrakcji  turystycznych tego regionu. Goście mieli możliwość skorzystania z  przejażdżki drezyną, zwiedzania Ustki oraz uczestniczenia w spływie kajakowym. Podczas wspólnego spotkania z władzami Gminy Kępice, radnymi, leśnikami oraz przedstawicielami organizacji z terenu partnerskiej gminy, został przygotowany specjalny poczęstunek przywieziony z Gminy Bystra-Sidzina: kołoc, serek sidziński, oscypki, korbacze i chleb ze smalcem. Ponadto, gospodarzom zostały przygotowane drobne upominki, m.in. z pracami lokalnych twórców z terenu naszej gminy.

Wizyta była okazją do podzielenia się doświadczeniami urzędów z zakresu realizacji inwestycji, dyskusji na temat podejmowanych działań w zakresie partnerskiej współpracy gmin oraz zaprezentowania dorobku lokalnych organizacji.

 

Poniżej link do galerii zdjęć:

Powrót na górę