BIP

Promujemy sporty zimowe

26-02-2021, 13:21 -- redaktor

Gmina Bystra-Sidzina, dbając o wszechstronny rozwój dzieci z naszego terenu oraz ich aktywność fizyczną i promocję zdrowego stylu życia, zrealizowała projekt „Nauka jazdy na nartach dla uczniów szkół podstawowych z terenu Gminy Bystra-Sidzina”, który na celu miał przede wszystkim zagospodarowanie czasu wolnego dzieci i młodzieży z terenu gminy Bystra-Sidzina w ramach zajęć pozalekcyjnych, poprzez aktywną rekreację ruchową, promocję bezpieczeństwa na stokach narciarskich. Z programu skorzystało 40 dzieci szkół podstawowych z terenu gminy. W ramach programu zostały zorganizowane 4 wyjazdy na stok narciarski w Spytkowicach, podczas których każde dziecko uczestniczyło w 16 godzinnym cyklu nauki jazdy na stoku. Projekt w całości sfinansowany został ze środków Gminy Bystra-Sidzina.  

Wyjazdy odbywały się w okresie od 19.02.2021 r. do 26.02.2021 r. Uczniom w ramach projektu zapewniony został dowóz na stok narciarski, karnety wstępu na wyciąg, wyposażenie w kompletny sprzęt narciarski (narty, buty, kijki i kaski) oraz ubezpieczenie. Zajęcia prowadzili wykwalifikowani instruktorzy narciarstwa, a opieka podczas przejazdu na stok, pobytu na stoku oraz powrotu do szkoły zapewniona została przez nauczycieli- opiekunów.

Uczniowie korzystający z programu, to w dużej mierze dzieci, które po raz pierwszy miały styczność z tą dyscypliną sportu, dlatego też podczas zajęć kładziony był nacisk na kompleksowe przygotowanie do jej uprawiania. Dzieci nabywały podstawowych umiejętności jazdy na nartach zjazdowych na stokach o różnym nachyleniu i w różnych warunkach śniegowych. Zaznajamiani byli z umiejętnością bezpiecznego upadania  i podnoszenia się oraz samodzielnej jazdy wyciągiem narciarskim i pokonywania trasy slalomu. Ponadto uczniowie zaznajomieni zostali z koniecznością dbania o stan techniczny sprzętu narciarskiego, a także z tematyka związaną z zasadami bezpieczeństwa na stoku, ze szczególnym uwzględnieniem posiadania odpowiednio dobranego kasku.

Na stoku uczestnicy projektu spędzali kilka godzin dziennie, dlatego podczas zajęć przewidziana była także przerwa na krótki odpoczynek oraz posiłek. Dzieciom jednak przygoda z nartami na tyle przypadła do gustu, że pomimo zmęczenia nadal chętnie kontynuowali naukę, która sprawiała im wiele przyjemności i radości.

Pomimo trudnego pandemicznego czasu oraz nakładanych obostrzeń związanych z panującą pandemią, Gminie Bystra-Sidzina z powodzeniem udało się zrealizować projekt nauki jazdy na nartach, w którym dzieci zawsze chętnie biorą udział. W tym czasie jest to tym bardziej wartościowe, gdyż dla jego uczestników stanowi namiastkę normalnych stacjonarnych zajęć i kontaktów między rówieśnikami.  

Serdeczne dziękujemy panu Karolowi Krawczykowi, dzięki któremu od czterech lat mamy zapewniony dobry sprzęt narciarski oraz wykwalifikowanych instruktorów, jak również serdeczne podziękowania dla nauczycieli, którzy bardzo dbali o  uczniów zarówno w trakcie przejazdu na stok jak i podczas pobytu na nim.(A.N.)

Fot. J. Główka, I. Leśniak

piątek, 26 luty, 2021
Powrót na górę