BIP

Rajd Waligóry

23-10-2024, 12:08 -- redaktor

Na czym polega Rajd Waligóry?

Rajd Waligóry jest imprezą o charakterze turystyczno-sportowym, rozgrywaną w formule na orientację w terenie górskim lub podgórskim. Adresowana jest dla rowerzystów i turystów pieszych. Zadaniem uczestników jest przemierzenie wyznaczonej trasy pieszo lub na rowerze. Uczestnicy sami opracowują sobie trasę przy pomocy mapy turystycznej, w oparciu o istniejące szlaki, drogi i bezdroża oraz wyznaczone punkty kontrolne, czyli biało-pomarańczowe lampiony do biegu na orientację. Przy lampionach znajdują się perforatory, których należy użyć do potwierdzenia swojej obecności na poszczególnych punktach kontrolnych. Rywalizacja polega na odnalezieniu jak największej liczby punktów kontrolnych w wyznaczonym limicie czasu.

Uczestnicy lokalizację punktów poznają tuż przed startem po otrzymaniu mapy, na których są one zaznaczone. O kolejności zaliczania punktów i wyborze trasy między nimi decyduje każdy z uczestników. Dla ułatwienia zadania można korzystać z kompasu, natomiast niedozwolone jest wspomaganie się przy nawigacji urządzeniem GPS. Rywalizacja polega na odnalezieniu jak największej liczby punktów kontrolnych w jak najkrótszym czasie.

Organizatorem imprezy jest Klub Turystyki Rowerowej BikeOrient, a głównym partnerem tegorocznej edycji było Szkolne Schronisko Młodzieżowe w Sidzinie, gdzie zlokalizowana została meta rajdu.

Tegoroczna edycja Rajdu Waligóry odbyła się w dniu 19 października na terenie Gminy Bystra- Sidzina i zgromadziła około 250 amatorów tej formy rywalizacji z terenu całej Polski i nie tylko.  Uczestnicy zmierzyli się z zakamarkami Beskidu Żywieckiego i Pogórza Orawsko-Jordanowskiego. Do wyboru były trasy o różnym stopniu trudności:

TP15 (Spacerowa) - ok. 15 km pieszo lub biegiem w limicie 8 godzin,

TP25 (Trail) - ok. 25 km pieszo lub biegiem w limicie 9 godzin,

TP50 (Ultra) - ok. 50 km pieszo lub biegiem w limicie 11 godzin,

TR30 (Fun) - ok. 30 km na rowerze w limicie 8 godzin,

TR60 (Mega) - ok. 60 km na rowerze w limicie 10 godzin.

Reprezentantem naszej gminy w tym wymagającym dużej sprawności fizycznej wyzwaniu był pan Krzysztof Trzop z Sidziny, który wybrał 25 - kilometrową trasę TRIAL. Z szesnastu punktów kontrolnych na wybranej przez niego trasie, udało mu się zdobyć 12 - gratulujemy.

O zabezpieczenie imprezy zadbali druhowie z Ochotniczej Straży Pożarnej w Sidzinie. (A.N.) Fot. K. Trzop

 

środa, 23 Październik, 2024
Powrót na górę