BIP

SIOSTRY SŁUŻEBNICZKI OD 100 LAT SĄ WŚRÓD NAS

24-07-2019, 13:33 -- Anna Nieużytek

„…z miłości do Boga umiłowanego nade wszystko i na wzór Jezusa Chrystusa-służenie bliźnim najbardziej potrzebującym pomocy...” – te słowa to dewiza służby zgromadzenia Sióstr Służebniczek Najświętszej Maryi Panny Niepokalanie Poczętej.

Sto lat temu, 17 lipca 1919 roku, dzięki staraniom Księdza Prałata Jana Trzopińskiego - budowniczego kaplicy i ochronki w Górnej Sidzinie, do  parafii  przybyły siostry Służebniczki - zwane u nas tak pięknie - Mateczkami. Przybyły po to by „matkowały” sierotom, które znalazły tu swój dom. Z czasem to „matkowanie” rozszerzyło się i siostry otaczały opieką każdego, kto tej opieki potrzebował.

Niedziela 21 lipca 2019 r. była okazją by świętować ten niecodzienny jubileusz i dziękować Panu Bogu za sto lat posługi sióstr i wszelkie dobro jakiego za ich przyczyną doświadczyliśmy.

Obchody jubileuszu 100-lecia przybycia Sióstr Służebniczek do Sidziny rozpoczęły się  Mszą Świętą o godz. 11.00  w kaplicy pw. Najświętszego Serca Jezusa w Górnej Sidzinie – „u Trzopa”. Na uroczystość przybyły Siostry stanowiące Zarząd Zgromadzenia Sióstr Służebniczek Starowiejskich z Matką Generalną i Matkami Prowincjonalnymi na czele, poczty sztandarowe: OSP Sidzina, sidzińskiego oddziału Związku Podhalan i Babiogórskiego Koła Łowieckiego, zaproszeni księża i mieszkańcy. Głównym celebransem i głosicielem homilii był ksiądz Jan Klimek. Oprawą liturgii zajęły się licznie zgromadzone na uroczystości Siostry. Były też życzenia i wiele słów wdzięczności dla Sióstr za modlitwy, opiekę i wspólne bytowanie w Sidzinie na przestrzeni minionych stu lat. Przez cały ten czas Siostry towarzyszyły mieszkańcom, tworząc historię wsi i kształtując społeczeństwo – dobre społeczeństwo, które było i jest świadkiem rozmodlenia, życzliwości i dobroci sióstr. Przez ostatnie sto lat ścieżki życia  bardzo wielu mieszkańców splatały się z losami sióstr, to u Nich otrzymywali pomoc wszyscy potrzebujący, odwdzięczając się tym czym mogli.

Po zakończonej Mszy Św. przyszedł czas na życzenia, wspomnienia, podziękowania i świętowanie przy przygotowanym przez Siostry poczęstunku. Ta część uroczystości odbyła się pod namiotem rozstawionym w ogrodzie. Popołudnie uświetniła swoim występem Orkiestra  Dęta OSP Sidzina oraz kapela zespołu regionalnego „Holniki”  z Sidziny.

Życzenia składali: Proboszcz Parafii Sidzina ks. Józef Bafia, przybyli duchowni  - księża rodacy oraz księża goście z całego dekanatu, Wójt Gminy Pan Stanisław Tempka i Przewodnicząca Rady Gminy Bystra-Sidzina Pani Dorota Kowalik, Poseł na Sejm RP Pan Sławomir Hajos, Prezes Babiogórskiego Koła Łowieckiego Pan Krzysztof Hampel oraz  mieszkańcy wsi.

Róże Żywego Różańca oprócz życzeń i piosenek przygotowały biało-niebieski różaniec z balonów wypełnionych helem - piękny symbol zawierzenia i pobożności, który następnie z  podziękowaniami i modlitwą poleciał prosto do nieba…

Stowarzyszenie Gospodyń „ Sidzinianki” wspominało siostry, które szczególnie zapisały się w pamięci mieszkańców, a zajmowały się nauką religii, opieką nad chorymi, pracami w gospodarstwie czy posługą w kaplicy. Były też życzenia i kwiaty dla sióstr obecnie tu pracujących.

Opatrzność Boża zesłała intensywny deszcz, który wprawdzie utrudniał przebieg uroczystości i nie wszystkie punkty programu zostały zrealizowane, niemniej jednak nie odstraszyło to przybyłych na święto gości. Lejące się z nieba strumienie wody stanowiły wręcz dodatkową atrakcję dla wszystkich, którzy chcieli je tak postrzegać – opady nie przeszkodziły nawet w tańcach do chrześcijańskiej muzyki, wykonywanych przez Siostry Juniorystki Zgromadzenia i przez wyjątkowych gości, jakimi były Siostry Służebniczki przybyłe z dalekiej Zambii.

Goście mogli również zobaczyć wystawę malarstwa autorstwa Pana Jana Półkoszka i Pani  Józefy Bednarz z Bystrej Podhalańskiej czy nabyć broszurkę z wierszami poetki Anny Jelińskiej z Sidziny. Była też zorganizowana przy współpracy z GOKPTiS loteria, w której każdy los wygrywał, a dochód z niej przeznaczony został na potrzeby Sióstr.

W przygotowanie obchodów jubileuszu Sióstr Służebniczek NMP NP bardzo mocno zaangażowali się mieszkańcy oraz organizacje i instytucje z terenu wsi i gminy. Siostry z serca dziękują za okazaną pomoc.

Współorganizatorem imprezy był Gminny Ośrodek Kultury Promocji Turystyki i Sportu Bystra-Sidzina w Sidzinie. Za wsparcie finansowe dziękujemy także Bankowi Spółdzielczemu w Jordanowie.

Siostry Służebniczki NMP w Sidzinie

Fot. J. Motor, T. Białoń

 

środa, 24 Lipiec, 2019
Powrót na górę