BIP

„SKANSENOVA - systemowa opieka nad dziedzictwem w małopolskich muzeach na wolnym powietrzu”

02-03-2017, 08:15 -- Zbigniew Lipka

 

15 lutego 2017 r. Pan Premier Piotr Gliński, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, podjął decyzję o dofinansowaniu 13 projektów złożonych do II konkursu w ramach VIII osi priorytetowej Ochrona dziedzictwa kulturowego i rozwój zasobów kultury Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2014-2020.

Jednym z projektów jest przedsięwzięcie pn. „SKANSENOVA - systemowa opieka nad dziedzictwem w małopolskich muzeach na wolnym powietrzu”, którego jednym z partnerów jest Skansen w Sidzinie-MKL.

SKANSENOVA to cykl zadań inwestycyjnych, które realizowane są wspólnie przez 8 partnerów projektu:

- Muzeum Okręgowe w Nowym Sączu – partner wiodący projektu

- Muzeum Okręgowe w Tarnowie

- Muzeum Dwory Karwacjanów i Gładyszów

- Muzeum – Nadwiślański Park Etnograficzny w Wygiełzowie i zamek Lipowiec

- Muzeum – Orawski Park Etnograficzny w Zubrzycy Górnej

- Skansen w Sidzinie – Muzeum Kultury Ludowej

- Skansen Drewnianego Budownictwa Ludowego - część Muzeum Regionalnego PTTK w Dobczycach,

- Małopolski Instytut Kultury w Krakowie.

Projekt zakłada uzyskanie następujących rezultatów:

  • 104 – liczba zabytkowych obiektów kubaturowych,  w stosunku do których nastąpi przeprowadzenie procesu inwestycyjnego, w tym 4 translokowane,
  • 80 – liczba obiektów dostosowanych do potrzeb osób z niepełnosprawnościami,
  • 8 – liczba zmodernizowanych wystaw stałych,
  • 32 000 – wzrost oczekiwanej liczby odwiedzin w muzeach.

Całkowity koszt inwestycji to ponad 13,6 mln zł, kwota dofinansowania z UE: 9.119.674,31 zł

 

W odniesieniu do Skansenu w Sidzinie-MKL przeprowadzone zostaną inwestycje:

- prace remontowo-konserwatorskie (wymiana pokryć dachowych na dwóch obiektach, impregnacja i konserwacja jednego obiektu, wymiana okien w jednym obiekcie, wypełnienie i pomalowanie szpar w jednym obiekcie, itp.),

- budowa systemu SSWiN (system alarmowy) oraz systemu CCTV (system monitoringu wizyjnego),

- zakup wyposażenia multimedialnego, dzięki któremu przestrzeń skansenowska zostanie zaaranżowana pod kątem:

  • stworzenia multimedialnego muzeum historii regionu (w Chałupie Anny Kozioł),
  • stworzenia i przedstawienia za pomocą multimediów codziennego życia w gospodarstwie na przełomie  XVIII-XIX wieku (w Chałupie Banasika),
  • wykorzystania nowoczesnej techniki wizualizacji do przedstawienia procesu obróbki lnu – dawnego zajęcia mieszkańców od XV do XX wieku (w Chałupie Wójta Maja).

Przy wsparciu Małopolskiego Instytutu Kultury partnerzy projektu stworzyli zintegrowany program kulturalno-edukacyjny oraz wspólną ofertę (program znaczkowy, konferencje i seminaria, edukacyjna książeczka dla dzieci, cykl zajęć „w szkole dawnych zawodów”, czasowe wystawy objazdowe, cykl atrakcyjnych imprez kulturalnych, aplikacja mobilna dot. zwiedzania obiektów, pokazy i warsztaty etno-dizajn, warsztaty live action role-playing w strefach etno, imprezy z udziałem grup rekonstrukcji historycznej). Działania te połączą muzea długoterminową więzią współpracy.

Otrzymane wsparcie jest wynikiem wielomiesięcznej pracy, która rozpoczęła się w listopadzie 2015 r. Przez cały rok 2016 trwały zintensyfikowane prace nad zgromadzeniem, opracowaniem i dostosowaniem niezbędnej, bardzo rozbudowanej dokumentacji projektowej, często wiążące się z udziałem w konsultacjach. Każdy z partnerów przygotowywał stosowny zestaw dokumentów (m.in. program konserwatorski, analizy rynku, dokumentację przetargową, preliminarze kosztów i harmonogramy). Konieczne było również uzyskanie stosownych zezwoleń, m.in. z wydziału budownictwa i architektury Starostwa Suskiego oraz Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Krakowie.

Dnia 7 października 2016 r. złożono całościowy wniosek wraz z dokumentacją do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach ubiegania się o pomoc ze środków POiŚ.

W styczniu 2017 r., po ocenie merytorycznej I stopnia, złożono uzupełnienia do wniosku, dotyczące wpływu projektu na podniesienie atrakcyjności turystycznej regionu – poprawki były nieznaczne.

 

Inwestycje są wielką szansą dla Skansenu, jako że z jednej strony pomogą zabezpieczyć dziedzictwo, którego spadkobiercami  jesteśmy wszyscy, a z drugiej strony pozwolą stworzyć unikatową w naszym regionie ofertę dla odwiedzających w postaci multimedialnego muzeum. Realizacja projektu SKANSENOVA niesie za sobą szereg korzyści, nie tylko dla Skansenu, ale i dla całej naszej społeczności gminnej.

 

czwartek, 2 Marzec, 2017
Powrót na górę