BIP

"Święto Bystrej"

17-06-2014, 11:37 -- Barbara Dudek

 

Każdego roku w miejscowości Bystra, w miesiącu czerwcu obchodzone są szczególne dni określane mianem „Święto Bystrej”. Również tego roku mogliśmy uczestniczyć w obchodzie tych uroczystości. Pierwsza część odbyła się dnia 12 czerwca – Kościół tego dnia obchodzi wspomnienie błogosławionych 108 męczenników z czasów II wojny światowej, wśród których znalazł się również nasz rodak bł. Stanisław Pyrtek. Rozpoczęcie miało miejsce przy domu rodzinnym błogosławionego Stanisława, gdzie znajduje się kapliczka upamiętniająca jego przyjście na świat. Nad naszą miejscowością rozbrzmiała melodia pieśni „Hej tam z pod Tater” w wykonaniu Kapeli Góralskiej Oddziału Związku Podhalan w Bystrej. Następnie usłyszeliśmy słowa Litanii ku czci błogosławionego i w  modlitewnym skupieniu udaliśmy się do kościoła parafialnego, gdzie uczciliśmy błogosławionego wspólną Mszą świętą. Oprócz licznie przybyłych parafian w procesji uczestniczyły poczty sztandarowe: Oddziałów Podhalan z Makowa Podhalańskiego, Rabki-Zdrój, Sidziny oraz Bystrej, Zespołu Szkół w Bystrej, Polskiego Stronnictwa Ludowego oraz Ochotniczej Straży Pożarnej z Bystrej.

            Druga część uroczystości „Radosne Świętowanie” miała miejsce dnia 15 czerwca na placu przy gminie. Podczas niedzielnej uroczystości wystąpiły dzieci z przedszkola w Bystrej, które zachwyciły nas wspaniałą recytacją wierszy oraz wysłuchaliśmy pięknego śpiewu zespołu „Iskierki”. Nie zabrakło również Chóru Parafialnego, który zaprezentował nam kilka utworów ze swojego repertuaru. Ponadto Kapela Góralska Oddziału Związku Podhalan w Bystrej zachwyciła nas piękną muzyką regionalną, do której Zespół Tańca Góralskiego zaprezentował nam taniec. Natomiast młodzież Zespołu Szkół w Bystrej pokazała nam swoje talenty w postaci: śpiewu, recytacji wierszy. W czasie trwania festynu mogliśmy uczestniczyć w warsztatach twórczości ludowej oraz podziwiać ich wystawę. Natomiast o godzinie 20.00 przybył do nas zespół z Boliwii prezentując swoje stroje regionalne i muzykę z Ameryki Południowej. Wśród zaproszonych gości znaleźli się wójt Gminy Aureliusz Kania wraz z małżonką, dyrektor Zespołu Szkół w Bystrej Ewa Stokłosa, przedstawiciele Rady Gminy Bystra-Sidzina oraz prezes Związku Podhalan Maciej Motor-Grelok wraz z małżonką.

            Święto Bystrej w naszej okolicy cieszy się dużą popularnością. Inicjatorem powstania tego święta jest ks. proboszcz Stanisław Dolasiński, który wraz z Oddziałem Związku Podhalan w Bystrej są głównym organizatorem tych uroczystości. Festyn odbywający się w niedzielę na placu przy gminie ma charakter bezalkoholowy. W tym dniu mieszkańcy Bystrej dają ogromne świadectwo iż można wspaniale bawić się bez alkoholu.

Łukasz Wrona

Poniżej link do galerii zdjęć:

Fot. Jan Motor

Powrót na górę