BIP

Święto drzewa i wyścigi traktorów w Sidzinie

06-07-2018, 14:22 -- Zbigniew Lipka

 

Co roku w Sidzinie pierwsza niedziela lipca nieodłącznie związana jest z drewnem, które od pokoleń stanowi podstawę bytu wielu rodzin zamieszkujących miejscowość.

1 lipca, wzorem zeszłego roku, odbyła się także II edycja Podhalańskich Wyścigów Traktorów. Inauguracją wydarzenia było spotkanie z przedstawicielami Klubu Podróżników opowiadającymi o podróży traktorem dookoła świata, które odbyło się w sobotę wieczorem w remizie OSP Sidzina spotkaniem.

Od 15 lat w Sidzinie organizowana jest impreza plenerowa pod nazwą „Święto drzewa”, podczas której dwuosobowe zespoły biorą udział w konkursach tradycyjnej obróbki drewna. W tym roku drwale uczestniczyli w konkurencjach takich jak: przerzynanie piłą „moja-twoja”, okorowywanie ośnikiem, transport na taczkach, wbijanie gwoździ – wszystkie konkurencje odbywały się na czas, a dodatkowo w ramach jednej z konkurencji ważono odcięte drewniane klocki na wadze, sprawdzając „miarkę w oku” zawodników.

Tradycyjnie, dzieci brały udział w konkursie wbijania gwoździ – wszyscy uczestnicy otrzymali upominki.

Dodatkową atrakcją popołudnia był wyścig traktorów, w którym zgłoszeni wcześniej traktorzyści poruszali się swoimi maszynami po wyznaczonym torze. Konkurs wzbogacony został konkurencjami gospodarczymi – noszeniem wody w wiaderkach za pomocą dawnego nosidła i rzutem gumiakiem do balii. W zawodach wzięli udział traktorzyści z Sidziny, Bystrej Podhalańskiej, Naprawy, Maniowych, Garliczki (gm. Zielonki) oraz gościnnie traktorzysta na co dzień zamieszkały w Australii.

Traktor - pojazd bliski sercu każdego gospodarza i ściśle związany z lasem i pozyskiwaniem drewna miał w tym dniu swoje wielkie święto. Zmagania traktorzystów i drwali wzbudziły zainteresowanie wielu widzów, którzy z różnych stron powiatu i województwa przybyli by kibicować i podziwiać umiejętności zawodników i kunszt startujących w zawodach maszyn.

Po konkursach przyszedł czas na rozrywkę dla dzieci i spektakl „Baron smog” traktujący o ekologii oraz pokazy Strongman, podczas którego czołowi polscy zawodnicy dali pokaz swojej siły, a także zachęcili do udziału w konkursach widzów, pragnących spróbować swoich sił w różnych konkurencjach, stosownie do wieku.

Niespotykaną atrakcją dla widzów była możliwość przejazdu i podziwiania quadów na stoisku promocyjnym Moto-Trip Kraków, wielu miało możliwość przejażdżki niezwykłym pojazdem Buggy.

Stoiska promocyjne z różnego rodzaju gadżetami i ulotkami oferowali także przybyli na imprezę przedstawiciele firmy Blachotrapez Sp. z o.o. oraz szkoły wojskowej. W namiocie klubu podróżników można było zobaczyć wystawę fotografii z wyprawy traktorem dookoła świata, a także wziąć udział w konkursach plastycznych. Na imprezę przybyli również przedstawiciele Policji, promujący działania prewencyjne. Wszystkie stoiska cieszyły się zainteresowaniem uczestników imprezy.

Deszczowa pogoda i wieczorny chłód zakończył intensywnie spędzony dzień.

Dla tych, którzy pomimo niesprzyjającej pogody wytrwali z nami do końca spotkania czekała niespodzianka - przepiękna, podwójna tęcza!

Organizatorem imprezy od początku jej historii jest Gminny Ośrodek Kultury Promocji Turystyki i Sportu Bystra- Sidzina w Sidzinie wraz z Lasami Państwowymi Nadleśnictwo Myślenice, Leśnictwo w Sidzinie.

Tegorocznymi fundatorami nagród w konkursach były firmy: Trak-Pol Adam Gałka, Blachotrapez Sp. z o. o., Bank Spółdzielczy w Jordanowie, KABAT TYRE Sp. z o.o., ArtAgro Sp. z o.o.

Serdeczne podziękowania kierujemy do pracowników Lasów Państwowych Nadleśnictwa Myślenice Leśnictwo w Sidzinie za – jak co roku - duże zaangażowanie, a druhom z jednostki OSP Sidzina za pomoc organizacyjną i dodatkowe zabezpieczenie medyczne konkursów. Dziękujemy także wszystkim ludziom dobrej woli, życzliwym naszym poczynaniom, za wszelką udzieloną pomoc.

Przekazujemy Państwu wyniki konkursów:

Zwycięzcy II edycji Podhalańskich Wyścigów Traktorów w ramach Ogólnopolskiej Klasyfikacji FORMUŁA TRAK|TOR 2018:

I miejsce: STANISŁAW MRÓZEK Z SIDZINY

II miejsce: MIROSŁAW KAMIŃSKI Z NAPRAWY

III miejsce: RYSZARD DROBNY Z BYSTREJ PODHALAŃSKIEJ

Zwycięzcy konkursu "Drwali i Pilarzy"

I miejsce:

FIRMA TRZOP : Tadeusz Trzop & Jarosław Wójtowicz

II miejsce:

OSP SIDZINA: Marek Stramek & Stanisław Mrózek

III miejsce:

KING WHEELS: Jacek Czarny & Andrzej Twaróg

GOKPTIS, fot. A.Nieużytek

Więcej - tutaj

zdjecie1zdjecie2zdjecie3zdjecie4zdjecie5zdjecie6zdjecie7

piątek, 6 Lipiec, 2018
Powrót na górę