Niedzielne popołudnie, 5 lipca br., w Sidzinie upłynęło w towarzystwie tropikalnego upału, oraz przedniej zabawy. Jak co roku, w pierwszy weekend lipca, na placu festynowym, zgromadzili się żądni uciechy i rozrywki mieszkańcy wsi a także okolicznych miejscowości. Dzieci korzystały z urządzeń rozrywkowych oddanych do ich dyspozycji, a dorośli podziwiali to, co się działo na scenie i obok niej. Pogram artystyczny rozpoczął występ zespołu regionalnego „Holniki” i zespołu młodzieżowego z Sidziny. Obydwa zespoły działają przy GOKPTiS Bystra-Sidzina. Brawurowy występ kabaretu „TRUTEŃ” ze Skawy jak zawsze rozbawił publiczność do łez. Ogromny doping i mnóstwo emocji towarzyszyło konkursom związanym z obróbką drewna - w konkurencjach wzięli udział dorośli, tak młodzi, jak i starsi zawodnicy. Konkurs składał się z kilku dyscyplin takich jak: przerzynka piłą tzw. „moja-twoja”, przerąbywanie kłody siekierą, slalom z taczkami, na których siedzi kolega z drużyny i wbijanie gwoździ - wszystko wykonywane na czas. Najlepsi okazali się bracia Daniel i Krystian Ceremonowie z Toporzyska, Grzegorz Skupień i Tomasz Śliwiński z Bystrej, oraz Stanisław Trzop i Wiesław Stramek z Sidziny. Do konkursu przystąpiły też dzieci, ich zadanie polegało na wbiciu gwoździa za pomocą jak najmniejszej liczby uderzeń. W kat. wiekowej klas od I-III zwyciężyli: Karol Sułocha, Hubert Jabcoń i Paweł Kardyl. W grupie klas IV-VI najlepszy był Maciej Ptaś , następny Grzegorz Jabcoń,trzecia lokatę zdobyli wspólnie Paweł Stramek i Dawid Zawora.
Nagrody, które były do zdobycia konkursach ufundował, jak co roku Pan Adam Gałka. Dołączyły też Lasy Państwowe Nadleśnictwo Myślenice, fundując nagrody i upominki dla wszystkich dzieci, biorących udział konkursie.
Im bardziej słońce chowało się za wzgórza, zbliżał się wieczór i obniżała temperatura powietrza, to na placu imprezowym skutecznie podnosili ją kolejni wykonawcy. Publiczność doskonale bawiła się podczas biesiady z polską piosenką, którą prowadzili artyści scen kabaretowych i teatralnych: Inga Papkala, Andrzej Potempy i Krzysztof Wierzchowski.
Następnie placem zawładnęła Zumba w wykonaniu animatorek z klubu NordFit Nordic Walking& Fitness. Zumba porywa i zaraża - jak mówi kipiąca cudowną energią szefowa zespołu Pani Basia Fila i tak jest, bo do zabawy dołączyła publiczność.
Do godz. 22.00 trwał porywający do tańca koncert żywiołowej muzyki granej przez zespół „ Zbóje” a młodzież bawiła się wspaniale.
Dzięki materiałom udostępnionym przez Babiogórski Park Narodowy, które posłużyły do wykonania kolorowej wystawy traktującej o gatunkach fauny i flory naszego środowiska, można było poszerzyć swoją wiedzę w tym temacie, jak również w dziedzinach ekologii i ochrony środowiska.
Corocznie tak tę szczególną imprezę, uświęcającą w jakiś sposób rzemiosło dzięki, któremu żyje u nas wiele rodzin, jak i inne nasze uroczystości ubogaca swoim głosem, humorem i jedyną w swoim rodzaju osobowością niezastąpiony Pan Stanisław Czernik.
Słowa serdecznych podziękowań kieruję pod adresem wszystkich, którzy bezinteresownie przyczynili się do zorganizowania imprezy „Święto drzewa 2015”. Szczególnie dziękuję Panu Stanisławowi Czernikowi, Panu Mariuszowi Frankiewiczowi, Panu Rafałowi Jabconiowi, Panu Adamowi Gałce, Lasom Państwowym Nadleśnictwo Myślenice- Leśnictwo Sidzina, Babiogórskiemu Parkowi Narodowemu w Zawoi.
Dziękuję zawodnikom biorącym udział w konkursach i cudownej publiczności za Waszą obecność i wspaniałą zabawę.
GOKPTiS Jadwiga Czarny
Poniżej link o galerii zdjęć: