BIP

Świętujemy 100 lat Niepodległości

16-10-2018, 13:19 -- Anna Nieużytek

2018 to Rok Jubileuszu 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości. Ta znacząca rocznica, to sprawa bliska sercom wszystkich Polaków. Powinna ona stać się świętem całej polskiej wspólnoty tak,  by każdy czuł się zaproszony nie tylko do udziału w uroczystościach i innych wydarzeniach rocznicowych, ale przede wszystkim do ich współtworzenia. To doskonała okazja, by opowiedzieć dzieje ojczyste także poprzez – często mniej znane – historie lokalne.

Uczniowie placówek oświatowych z terenu naszej gminy wraz z nauczycielami podejmują liczne inicjatywy by w ciekawy i pomysłowy sposób uhonorować ten wyjątkowy Jubileusz. 

11 października uczniowie Szkoły Podstawowej im. św. Jana Kantego w Bystrej Podhalańskiej uczestniczyli w I Rajdzie na Halę Malinową. Głównym celem wyprawy było uczczenie pamięci ofiar pacyfikacji dokonanej przez hitlerowców na osiedlu Maliny 13 października 1944 roku.

Z okazji setnej rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę Szkoła Podstawowa w Bystrej Podhalańskiej zgłosiła się do udziału w programie „Pamięć pokoleń”, organizowanym przez IPN. Uczestnicy programu są zobowiązani do objęcia stałej opieki nad miejscami pamięci narodowej, w tym nad grobami osób zasłużonych w walce o niepodległość Rzeczypospolitej oraz ofiar systemów totalitarnych. Program został objęty patronatem Małopolskiego Kuratora Oświaty. Bystrzańskiej placówce przydzielono pod opiekę obelisk na przełęczy Malinowej.

W czasie rajdu 160 uczniów uczestniczyło we mszy świętej odprawionej przez księdza Rafała Wierzbiaka, który w kazaniu przybliżył wydarzenia z 13 października 1944 r., jak również podkreślił ważną rolę patriotyzmu w życiu każdego dziecka. Na zakończenie uczestnicy odśpiewali najbardziej znane pieśni patriotyczne. Rajd przebiegał w bardzo miłej atmosferze, jednak nie zabrakło także miejsca na chwilę zadumy i skupienia. Pomimo zmęczenia uczestnicy radośnie powrócili do domów.

Organizatorami rajdu byli ks. Rafał Wierzbiak, pani Monika Kowalczyk-Drobna, pan Marek Drobny oraz przewodnik górski, pani Renata Strzelińska. Nad zabezpieczeniem medycznym czuwali strażacy OSP Bystra Podhalańska: pan Marek Drobny, pan Marcin Błachut oraz pan Grzegorz Karkoszka.

Wielka Parada Historyczna Szkoły Podstawowej w Sidzinie

Rok 2018 jest rokiem szczególnym, mija bowiem 100 lat od kiedy Polska odzyskała niepodległość. Po 123 latach niewoli i cierpienia nasz kraj odzyskał suwerenność. Uczniowie Szkoły Podstawowej w Sidzinie chcieli w sposób zupełnie inny od wszystkich uczcić tę wyjątkową rocznicę i  tak oto  zrodził się pomysł zorganizowania parady historycznej.

We wtorek, 9 października, w szkole zaroiło się od rycerzy, księżniczek ,dam dworu, szlachty. Nie zabrakło również królów i królowych. Na czele uroczystego pochodu stanął sam Marszałek – Józef Piłsudski, który poprowadził orszak w miejsce jakże ważne dla naszej lokalnej historii, do Skansenu. A tam czekały już różne atrakcje.

Najpierw zaprezentowali się  nasi władcy, począwszy od Mieszka I, a na Stanisławie Auguście Poniatowskim skończywszy. Każdą klasę reprezentowała inna para królewska, można było posłuchać różnych ciekawostek związanych z ich życiem oraz zobaczyć, jakie stroje były wtedy modne.

Następnie przyszedł czas na „historyczny poczęstunek” i „zabawy plebejskie”. Uczniowie zaspokoili swój głód, a potem mogli już bez przeszkód brać udział w różnego rodzaju grach i zabawach. Kilka klas skorzystało również z możliwości zwiedzania Skansenu.

Był to niezwykły dzień, który na długo zostanie w pamięci uczniów. Organizatorzy składają  podziękowania wszystkim osobom, które włączyły się w przygotowanie tej uroczystości – Dyrekcji Skansenu, Dyrekcji Szkoły, nauczycielom oraz rodzicom – bez ich pomocy nie byłoby to możliwe. Dobrze, że jest tyle osób, na które można liczyć. Podziękowania należą się również wszystkim uczniom, którzy mimo wielu obowiązków znaleźli czas, aby przygotować stroje i wcielili się w postacie historyczne. Bez wątpienia dla wszystkich była to ciekawa lekcja historii.

Fot. G. Karkoszka, SP w Sidzinie

wtorek, 16 Październik, 2018
Powrót na górę