BIP

XX Międzynarodowy Złaz Samorządowców

01-09-2015, 10:27 -- Barbara Dudek

Jak co roku, w ostatnią sobotę sierpnia został  zorganizowany przez Stowarzyszenie Gmin Babiogórskich Międzynarodowy Złaz Samorządowców. Tym razem był to jubileuszowy XX złaz. Grupy złazowe, w tym grupa z Gminy Bystra-Sidzina, przy pięknej pogodzie pokonywały szlaki na Babią Górę, aby spotkać się przy schronisku na Markowych Szczawinach w Zawoi, gdzie odprawiona została msza św. w intencji uczestników złazu i mieszkańców gmin należących do Stowarzyszenia. Liczna i widoczna grupa z Gminy Bystra-Sidzina przemierzyła jedną z ambitniejszych tras, a mianowicie zdobyła Babią Górę wymagającym dużego wysiłku szlakiem prowadzącym z Lipnicy Wielkiej.

 Docelowym punktem spotkania był  teren obok wyciągu „Baca” w Zawoi Czatoży, gdzie na uczestników złazu czekał poczęstunek. Jak co roku grupy złazowe z gmin zrzeszonych w stowarzyszeniu konkurowały w prezentacji śpiewów – również grupa z Gminy Bystra-Sidzina zaprezentowała swoje talenty wokalne, wykonując piosenki „Sidzina, Sidzina” oraz „Hej, bystra woda”. Wybranym uczestnikom złazu zostały wręczone dyplomy - jako jeden z najstarszych złazowiczów został wyróżniony dyplomem pan Zbigniew Podsadecki oraz jako wielokrotny uczestnik złazu – pan  Józef Kostka. Dyplom za udział  w złazie dla Gminy Bystra-Sidzina odebrał Wójt Stanisław Tempka.

Celem złazu jest tworzenie przyjaznej atmosfery i integracja społeczności lokalnej, mieszkającej po obydwu stronach granicy polsko-słowackiej a także zachęcanie do uprawiania turystyki jako aktywnej formy  spędzania  wolnego czasu.

Kolejny złaz już za rok. Tym razem odbędzie się on w Suchej Beskidzkiej.

 

Poniżej link do galerii zdjęć:

Powrót na górę