BIP

XXVI złaz samorządowców – Stryszawa 2022

31-08-2022, 14:13 -- redaktor

Raz w roku, w ostatnią sobotę sierpnia, samorządowcy ze wszystkich gmin na obszarze Stowarzyszenia Gmin Babiogórskich, a także przedstawiciel Združenia Babia Hora, wraz z rodzinami i znajomymi, od wczesnych godzin rannych wyruszają na szlaki Ziemi Babiogórskiej, by podziwiać piękno jej przyrody i krajobrazu oraz spotkać się z przyjaciółmi.

W 2022 roku na trasie XXVI Międzynarodowego Złazu Samorządowców spotkanie zorganizowane zostało w gminie Stryszawa, należącej do powiatu suskiego, w skład której wchodzi osiem miejscowości: Hucisko, Krzeszów, Kuków, Kurów, Lachowice, Pewelka, Stryszawa i Targoszów. Najstarszą z nich jest Krzeszów, będący już w 1355 r. siedzibą małej parafii. Pozostałe powstały znacznie później - w XVI-XVII wieku. Ważną rolę w tutejszym osadnictwie odegrała pasterska ludność wołoska, której ślady zachowały się do dziś zarówno w lokalnym nazewnictwie jak i charakterystycznej, rozproszonej i sięgającej wysoko pod górskie grzbiety zabudowie. Przez wieki obszar obecnej gminy stanowił własność prywatną, wchodząc w większości w skład  tzw. państwa suskiego Komorowskich, Wielopolskich i Branickich, a także częściowo ślemieńskiego i żywieckiego (Kurów, Pewelka, Hucisko). Stryszawa, Lachowice i sąsiadujące z nimi wsie są najstarszym, funkcjonującym od połowy XIX wieku i czynnym do dzisiaj ośrodkiem produkcji drewnianych zabawek w Polsce. Szczególnym zabytkiem na terenie gminy jest piękny, drewniany kościół św. Apostołów Piotra i Pawła w Lachowicach z końca XVIII wieku.  W centrum Stryszawy stoi XIX-wieczny budynek dawnego Zarządu Dóbr Leśnych, w którym warto odwiedzić Beskidzkie Centrum Zabawki Drewnianej, prezentujące ekspozycję dokumentującą historię i charakterystyczne dla tamtejszych wsi rzemiosła. Ciekawym miejscem jest także os. Siwcówka z klasztorem ss. Zmartychstanek z ulubionym miejscem letniego wypoczynku Prymasa Tysiąclecia kard. Stefana Wyszyńskiego. 

Grupa z naszej gminy wędrówkę rozpoczęła w Lachowicach, przemierzając 4,5 km trasę biegnącą do  mety złazu w Kukowie, gdzie grupy złazowe, reprezentujące poszczególne samorządy  gmin zrzeszonych w SGB, spotkają się na uroczystej mszy świętej w intencji obecnych na złazie oraz wszystkich mieszkańców gmin należących do Stowarzyszenia Gmin Babiogórskich.  Następnie organizatorzy zapewnili poczęstunek, występy zespołów, konkursy i zabawy. Tradycyjnie na scenie zaprezentowały się grupy z poszczególnych gmin. Nasza grupa odśpiewała na scenie przyśpiewki napisane specjalnie na tę okazję przez pana Tadeusza Uczniaka.  Jak co roku wręczano również dyplomy najstarszym i najmłodszym uczestnikom złazu oraz najliczniejszej grupie złazowej.  Wyróżniony został także pan Tadeusz Uczniak, który odebrał dyplom dla uczestnika wszystkich dotychczas organizowanych złazów samorządowców. Serdecznie dziękujemy samorządowcom i mieszkańcom Gminy Stryszawa za gościnność i serdeczne przyjęcie. (A.N.) Fot. Z. Krauze

 

 

środa, 31 Sierpień, 2022
Powrót na górę