Atrakcje turystyczne
U północnych stoków Babiej Góry zwanej "Królową Beskidów" rozciąga się kraina od niedawna zwana Podbabiogórzem, gdzie położone są dwie atrakcyjne wioski: Bystra Podhalańska i Sidzina, które na powierzchni ponad 80 km kw. tworzą gminę.
Leży ona na wschodnim krańcu Beskidu Żywieckiego, w dorzeczu Ciśniawki, Głazy i Sidzinianki, które po połączeniu tworzą Bystrzankę - lewobrzeżny dopływ Skawy. Przełęcz między Sidziną, a sąsiednią Zubrzycą Górną na Orawie stanowi główny europejski dział wód, oddzielający zlewiska Bałtyku i Morza Czarnego.
Bogate kompleksy leśne tego terenu skrywają wiele gatunków ciekawych roślin i zwierząt. W tutejszych lasach bytują wszystkie wielkie drapieżniki, zaczynając od niedźwiedzia, przez wilki i rysie na lisach i borsukach kończąc. Zwierzęta te z natury unikają kontaktu z człowiekiem. Ponadto występuje tu: bocian czarny, puchacz, puszczyk uralski i inne gatunki sów. Bywa też zalatujący ze Słowacji orzeł przedni i orlik krzykliwy. W potokach, m.in. w Bystrzance i w rzece Skawie występują różne gatunki ryb, takie jak: pstrąg, głowacz lipień, kleń i zdarzają się również minogi rzeczne. Tutejszymi potokami wędrują również wydry. Najsłynniejszym gatunkiem tutejszej fauny jest głuszec- ptak zamieszczony w Polskiej Czerwonej Księdze gatunków zagrożonych wyginięciem, a w paśmie Policy występujący w stałej populacji. Obszar jego występowania jest ujęty do Sieci Natura 2000. W wierzchołkowych partiach pasma Policy znajduje się również rezerwat „Na Policy”, gdzie chronione są naturalne bory świerkowe z rzadkimi roślinami np. urdzik karpacki występujący tylko w Karpatach Zachodnich, w tym na Babiej Górze i Policy, czy mchy i porosty charakterystyczne tylko dla tego terenu. Cały obszar gminy Bystra-Sidzina jest ujęty do Południowomałopolskiego Obszaru Chronionego Krajobrazu.
W obrębie Gminy Bystra-Sidzina istnieje wiele pomników przyrody- są to przede wszystkim kilkusetletnie dęby, które stały się symbolem gminy i widnieją w jej herbie. W obrębie skrzyżowania dróg w Sidzinie znajdują się trzy z nich. Najbardziej wyeksponowany dąb "Adam", liczący sobie ponad 500 lat, kolejny o nazwie "Ewa" i trzeci mający ok. 250 lat. Nieco dalej znajduje się kolejny dąb o nazwie "Abraham". W otoczeniu kościoła parafialnego w Sidzinie znajdują się zabytkowe lipy i kasztanowce. Dwa inne zabytkowe dęby znajdują się w Bystrej- jeden w parku dworskim o nazwie „Syryusz”, drugi na roli Jaskółkowej. Na terenie Domu Oazowego Sióstr Sercanek w Bystrej znajdują się ponad 100-letnie limby, wiązy górskie i modrzewie. Osobliwością przyrody jest również „Laskowa Skała”- głaz znajdujący się na północno-wschodnim zboczu góry Kiełek w Sidzinie.
W Bystrej znajduje się park dworski, który powstał w połowie XIX wieku, wpisany do rejestru zabytków. Leży w centrum wsi nad potokiem Bystrzanka. Prowadzi do niego aleja lipowa. W parku znajdują się okazałe lipy jesiony i klony a także dąb „Syryusz”.
Gmina może nie tylko poszczycić się pięknymi krajobrazami, ale również ciekawymi zabytkami i bogactwem kultywowanych do dziś tradycji regionalnych. Warto odwiedzić Skansen w Sidzinie-Muzeum Kultury Ludowej, w którym znajdują się eksponaty bogatej kultury w postaci budownictwa i twórczości ludowej.
Ozdobą krajobrazu i także częstokroć cennymi dziełami sztuki są liczne kapliczki i krzyże przydrożne. Cennym obiektem zabytkowym jest kościół parafialny w Sidzinie, a w nim cudowny obraz Matki Bożej Sidzińskiej. Warto również zobaczyć Kaplicę Matki Bożej Opiekunki Turystów-kaplicę w kształcie szałasu pasterskiego wybudowaną tuż pod szczytem Okrąglicy (1239 m. n.p.m.) a także Pomnik dedykowany pamięci Jana Pawła II, w kształcie dwóch granitowych głazów symbolizujących na wpół otwartą biblię, usytuowany w Sidzinie, obok skrzyżowania dróg na Wielką Polanę i Sidzinę Górną, naprzeciw ponad 500-letniego dębu.
Dla osób, które lubią wędrówki piesze polecamy takie miejsca, jak:
Hala Krupowa (1152 m. n.p.m.)- duża polana w głównym grzbiecie Pasma Policy, między Okrąglicą a Policą.
Hala Malinowa- polana (800 m n.p.m.) położona w głównym grzbiecie Pasma Policy. Na Przełęczy Malinowe w 1967 r. odsłonięty został kamienny obelisk poświęcony walkom partyzanckim oraz wybudowano w 1983 roku kapliczkę zwaną dzisiaj kapliczką Matki Boskiej AK-owskiej.
Polica (1369 m n.p.m.)- najwyższy szczyt Pasma Polic. Pod szczytem Policy, w dniu 2 kwietnia 1969 r. w katastrofie lotniczej zginął światowej sławy językoznawca, profesor Uniwersytetu Jagiellońskiego, Zenon Klemensiewicz. Jego imię nosi rezerwat przyrody w paśmie Policy.
Babia Góra- (1725 m n.p.m.), najwyższa góra w Beskidach, z klimatem alpejskim i charakterystyczną roślinnością. Stojąc na jej szczycie można podziwiać jedną z najwspanialszych w Polsce panoram górskich na Tatry, Podhale, Beskid Żywiecki, Mały Makowski oraz Śląski.
Dolina za Kiełkiem- malownicza dolina, gdzie występują słone źródełka.
Psia Dolina - piękna górska dolina głęboko wcięta w masyw Policy przez potok Zakulawka). Psia Dolina w przedwojennych przewodnikach turystycznych była nazywana najpiękniejszą doliną Beskidów. Na wlocie do Psiej Doliny znajduje się wyznaczone miejsce do palenia ognisk i biwakowania (Hala Czarnowa). Znajduje się ona na terenie Leśnictwa Sidzina- Nadleśnictwo Myślenice.