BIP

75 lat działalności Biblioteki Publicznej w Bystrej Podhalańskiej

07-06-2023, 14:22 -- redaktor

Jubileusz 75 lat działalności Biblioteki Publicznej w Bystrej Podhalańskiej Filii  Gminnej Biblioteki  Publicznej  w  Sidzinie.

Prezentacja   krótkiej  historii   biblioteki        

Biblioteka Publiczna w Bystrej Podhalańskiej powstała  w 1948 r. Działała przy siedzibie tzw. Zarządu Gminnego w Bystrej jako Gromadzka Biblioteka.  Mieściła się w prywatnym domu  państwa Główków na roli  Kowalczykowej. W 1974 r. zarządzeniem naczelnika gminy inż. Zbigniewa Podsadeckiego, zatwierdzono statut Gminnej Biblioteki w Bystrej. Podlegała ona wydziałowi Oświaty i Wychowania Kultury Fizycznej w Suchej Beskidzkiej. Biblioteka w tym czasie mieściła się w budynku starej Szkoły Podstawowej w Bystrej. W latach od 1960 do 1976 r. kierownikiem była pani Józefa Mikołajczyk, od 1976 r. pani Jadwiga Maciaszek, a od 1982 pani Grażyna Sutor. Bibliotekę  w tym czasie przeniesiono do budynku OSP na piętrze. Po utworzeniu Gminy Bystra-Sidzina, ponownie przeniesiono bibliotekę do budynku starej szkoły (gdzie obecnie stoi budynek przychodni zdrowia). W 1992 roku uchwałą Rady Gminy  Bystra –Sidzina utworzono bibliotekę  o nazwie Wiejska Biblioteka w Bystrej.

W roku 2000, decyzją wójta pana Andrzeja Basiury, bibliotekę przeniesiono do byłego Ośrodka Zdrowiana na pierwsze piętro (obecnie  budynek B Urzędu Gminy), które pełniło wcześniej funkcję mieszkania. Literaturę rozmieszczono w pokojach, według tematyki: literatura popularno-naukowa, literatura piękna dla dorosłych, literatura dla dzieci. Dokonano dużej selekcji przestarzałych książek przy pomocy Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej  w Krakowie. W roku 2001 uchwałą Rady Gminy Bystra –Sidzina powołano i  nadano nowy statut Bibliotekom  z nazwą: Gminna Biblioteka Publiczna w Bystrej z Filią w Sidzinie. Biblioteka stała się samorządową instytucją kultury, której organizatorem jest Gmina Bystra–Sidzina. Biblioteka działała  w ramach Gminnego Ośrodka Kultury Promocji  Turystyki i Sportu  z siedzibą w Sidzinie.

W 2004 roku w Bibliotece Publicznej w Bystrej zarejestrowano ok. 680 czytelników. Księgozbiór liczył ok. 11150 książek. Liczba wypożyczeń w tymże roku przekroczyła 7630 egzemplarzy. Oprócz własnych zbiorów biblioteka otrzymała dary książkowe od Powiatowej Biblioteki Publicznej w Suchej Beskidzkiej i od Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Krakowie, Gminy Bystra- Sidzina, czytelników biblioteki oraz mieszkańców. W 2004 r. w ramach programu IKONKA, który miał na celu umożliwienie dostępu do Internetu ludziom z małych miejscowości, biblioteka otrzymała bezpłatnie trzy komputery z łączem internetowym od Ministerstwa Nauki i Informatyzacji w Warszawie. Komputery te służyły  użytkownikom w czytelni w celu wyszukiwania potrzebnych  informacji oraz dzieciom w celach rozrywkowych. W roku 2005 uchwałą Rady Gminy z dnia 28 kwietnia 2005 r. powstają dwie samodzielne instytucje kultury: Gminna Biblioteka Publiczna w Bystrej oraz Gminna Biblioteka Publiczna w Sidzinie. W 2010 r. Wójt Gminy Aureliusz Kania, zdecydował przenieść Gminną Bibliotekę Publiczną w Bystrej na parter byłego Ośrodka Zdrowia (obecnie siedziba GOPS). Biblioteka zyskała podjazd dla niepełnosprawnych. W 2019 r. ponownie przeniesiona zostaje decyzją wójta, pana Stanisława Tempki do Szkoły Podstawowej im. św. Jana Kantego w Bystrej Podhalańskiej.

W 2011 biblioteka przystąpiła do Programu Rozwoju Bibliotek, realizowanego w Polsce przez Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego. Otrzymała w darze komputer, drukarkę, urządzenie wielofunkcyjne oraz szkolenia dotyczące pracy z czytelnikiem.  W 2013 roku realizuje projekt fundacji J.A. Komeńskiego: „Biblioteczne zajęcia dla dzieci i rodziców" przy współpracy Świetlicy Środowiskowej. Projekt wprowadził do oferty biblioteki cykl zajęć  przeznaczonych dla małych dzieci i ich rodziców oraz „Biblioteczkę dla Najmłodszych”. W konkursie na „Wesołą przekąskę” wykonaną z warzyw i owoców, grupa zabawowa przy bibliotece zajęła I miejsce. Nagrodą były pomoce edukacyjne ufundowane przez fundację J. A. Komeńskiego. W 2015 r. Gminna Biblioteka Publiczna w Bystrej znalazła się w gronie finalistów programu „Kraszewski. Komputery dla bibliotek”. To program dotacyjny Instytutu Książki, realizowany w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa w roku 2015. Celem programu jest podniesienie standardu bibliotek publicznych poprzez wyposażenie ich w nowoczesny sprzęt komputerowy, umożliwiający użytkownikom biblioteki korzystanie z Internetu, a bibliotekarzom katalogowanie zbiorów i udostępnianie ich on-line. W zakresie otrzymanego dofinansowania, biblioteka zakupiła sprzęt komputerowy, drukarkę laserową, czytnik kodów kreskowych oraz niezbędne oprogramowanie. W 2015  powstaje przy bibliotece Dyskusyjny Klub książki dla dzieci, który poprzez czytanie książek i spotkania autorskie  zachęca innych do czytania.

W 2016 r. decyzją Rady Gminy biblioteka zostaje połączona organizacyjnie z GBP W Sidzinie i powstaje Gminna Biblioteka Publiczna w Sidzinie z Filią w Bystrej Podhalańskiej. Obecnie  biblioteka liczy  około 20200 woluminów oraz 727 czytelników. Wypożyczano w  roku 2022 przeszło 11000  vol. Wszystkie  książki są  skatalogowane elektronicznie  w programie Sowa. W 2018 r. roku biblioteka przystąpiła do Projektu Instytutu książki: „Mała książka wielki człowiek”, który kontynuowany jest nadal. Akcja ma zachęcić rodziców do częstego odwiedzania biblioteki i codziennego czytania dzieciom.

Od 2019 r. zbiory katalogowane są w programie Sowa. Co roku księgozbiór jest uzupełniany o nowości, dzięki Gminie Bystra-Sidzina oraz przez udział w Programie Biblioteki Narodowej: „Zakup nowości do bibliotek Publicznych”. Mimo ciągłych zmian organizacyjnych i lokalowych cel biblioteki pozostaje niezmienny: zaspokajanie potrzeb czytelniczych mieszkańców.

Biblioteka promuje czytelnictwo poprzez akcje czytania, konkursy, warsztaty plastyczne, teatrzyki, spotkania autorskie wystawy przy współpracy lokalnych instytucji i organizacji, a także udział w ogólnopolskiej akcji: Dni książki: „Książka i róża”, Dni bibliotek, „Cała Polska czyta dzieciom”, Noc bibliotek, Narodowe czytanie.

W 2023 roku mija 75 lat istnienia biblioteki. W ramach Jubileuszu przeprowadzono z dziećmi i młodzieżą konkurs plastyczny „Dlaczego warto czytać” oraz konkurs poetycki „Fraszka o bibliotece”. Z tej okazji również 29 kwietnia, odbyło się spotkanie z czytelnikami i gośćmi, podczas którego uczczono Święto Książki, w ramach XXII Małopolskich Dni Książki: „Książka i róża”. Gośćmi Biblioteki byli włodarze gminy, pracownicy Urzędu Gminy, dyrektorzy jednostek organizacyjnych, radni, prezes stowarzyszenia „Tradycja i Natura”, panie z Koła Gospodyń wiejskich „Bystrzanki”, dzieci i młodzież.

Bibliotekarka, pani Grażyna Sutor, powitała zebranych, a następnie uroczyście wręczyła nagrodę w konkursie „Najlepszy Czytelnik Roku 2022”, którego laureatką została pani Pelagia Miller. Aktywnym czytelnikom przyznane zostały również wyróżnienia i nagrody książkowe. Wszyscy zebrani wysłuchali wystąpienia dzieci i młodzieży, przygotowanego na podstawie fraszki pt. „Kłótnia” autorstwa pani Katarzyny Różyckiej, która zajęła pierwsze miejsce w konkursie, a także innych fraszek o bibliotece.

Z okazji jubileuszu i Dni Książki, bibliotekarka - pani Grażyna Sutor, wręczyła uroczyście podziękowania za współpracę obecnym na spotkaniu osobom oraz przedstawicielom organizacji i instytucji. Były życzenia i słodki poczęstunek. Pani bibliotekarka podziękowała wszystkim przybyłym za obecność i życzenia, a także dyrekcji  Szkoły Podstawowej im. św. Jana Kantego za udostępnienie pomieszczenia na organizację spotkania jubileuszowego.

W ramach roku jubileuszowego, 4 maja zorganizowane zostało spotkanie autorskie z Jackiem Łapińskim i dziećmi uczęszczającymi do klas II-VI. Tematem spotkania były książki z zakresu psychologii pozytywnej: „Z uśmiechem ci do twarzy”  oraz ”Dlaczego warto czytać”. Biblioteka wzbogaciła swój księgozbiór o 4 pozycje tego autora. Spotkanie odbyło się w ramach Dyskusyjnego Klubu Książki dla dzieci i młodzieży, a dofinansowano je ze środków Instytutu Książki, pochodzących z dotacji celowej Ministerstw Kultury i Dziedzictwa Narodowego. (B.S.)

 

Prezentujemy niektóre z fraszek Konkursu Poetyckiego: „Fraszka o bibliotece”

„Kłótnia”

Raz w pewnej bibliotece toczyły się spory, która książka posiada największe walory.

- Dawne dzieje pamiętam! - Kronika wołała. – Ze mnie zawsze najwięcej historia czerpała.

- Też mi pomysł zachwalać jakiś ckliwy diariusz. Ja życie ratowałem! - ryknął Receptariusz.

- Zdrowie i życie cenne …- Atlas się wynurzył. – Ja oknem na świat jestem, niejeden mnie użył.

-Teraz ja się wypowiem i zakończę waśnie. Ja ludzi magią karmię - wtrąciły się Baśnie.

-Schowaj się między bajki! - rzekł Słownik niegrzecznie. – Jestem słowa skarbnicą, wygrywam bezsprzecznie.

- Naprawdę niepotrzebne wasze złośliwości. Jestem pięknym Romansem, mówię o miłości.

- Nie najwyżej latają jednak twoje skrzydła. Widział kto wzrok marnować na czcze romansidła?

Ja opowiem historię, do walki zagrzeję! Doświadczony czytelnik wielbi Epopeje!

- Trochę nieaktualnym odzywasz się głosem- wtrąciła Fantastyka wchodząc w spór z Eposem.

- Ja jestem wizjonerką, tworzę światy nowe...

- Cóż, moje mity już cię przerosły o głowę. Taki zachwyt nad sobą! Istna patologia!

- Zgasiła Fantastyki zapał Mitologia.

Nagle z biurka przemówił Komputer uśpiony:

- Już mnie męczą te wasze śmieszne farmazony. Niech was trochę otrzeźwi moja przepowiednia:

każdą z was dziś zastąpić może Wikipedia! To nie czas na wzruszenia,ambitne lektury.

Zasilicie niebawem stos makulatury!

Na regale pod oknem spoczywała księga; trochę zniszczona, kurzem pokryta i tęga.

- Co mówisz, dziwny stworze, o czym ty tam trzeszczysz?

Czy swoją Wikipedią w dłoniach zaszeleścisz?

Czy zapachnie starością?

Czy liść w niej zasuszysz?

Czy zdjęcie ukochanej w środku zawieruszysz?

- A wy się już nie kłóćcie, bo jasno wynika, że każda Książka cenna, gdy ma Czytelnika.                     

                                                                                                                Katarzyna Różycka

                                                

W naszej  małej    bibliotece

Książek wiele tu znajdziecie

Bajki, baśnie i  powieści

Oraz różne treści

Książki   wszystkie szanujemy

Bo  my wszyscy czytać chcemy

Czyta  mały, czyta duży

Czasem  bierze   do  podróży

Czytajmy  żeby poznać świat

Nie ważne  ile mamy lat!                                                         

                                              Weronika Utrata

 

 Dnia pewnego w południe

Dnia pewnego w południe,

Stado wróbli siedzi w tłumie.

A w środku jeden z nich,

Skoncentrowany niczym mnich.

Lis podchodzi bliżej cicho,

Jawa, sen czy straszne licho?

„Mój wróbelku. Cóż tam czynisz?”

„Książkę czytam, co się dziwisz?”

„Ludzki wymysł są te książki,

Ty to ptak, cóż to za związki!”

„Mylisz się, mój przyjacielu,

Ty też możesz, tropicielu.

Książka dla każdego jest, o bracie,

A Wy już jakąś w domu macie?”

                                  

                                                            Gabriela Oczkowska

 

Fraszka na bibliotekę

 

Dobry zwyczaj dziś panuje,

Kiedy książkę potrzebujesz

Kroczysz żwawo w środek wsi

Tam biblioteka służy ci.

 

Możesz szukać po półeczkach

I pogrzebać w pudełeczkach.

Poprzeglądać i poczytać,

Bibliotekarki też popytać.

 

Pani chętnie radą służy,

Z nią spotkanie cię nie znuży.

Do odwiedzin cię zachęci

I w czytanie wnet cię wkręci

 

Fraszka na czytanie

 

Dziś nie w modzie jest czytanie,

Modne teraz oglądanie.

Trzeba wiedzieć jednak o tym,

Że człek nie jest tu robotem.

 

Nie wystarczy jeść i pić

Żeby móc porządnie żyć

Trzeba też ducha dbać,

Uczyć się i dużo czytać.

Chcesz być mądry, dużo wiedzieć,

Nad książkami musisz siedzieć.

                                             Tadeusz Uczniak

 

środa, 7 Czerwiec, 2023
Powrót na górę