Skansen w Sidzinie – Muzeum Kultury Ludowej zakończył realizację projektu w ramach działania 413 „Wdrażanie lokalnych strategii rozwoju” w zakresie operacji odpowiadających warunkom przyznania pomocy w ramach działania „Odnowa i rozwój wsi” objętego PROW na lata 2007-2013, pod nazwą SZACHOWISKO W SIDZIŃSKIM SKANSENIE
Celem zadania było podniesienie jakości życia lokalnej społeczności oraz wzrost atrakcyjności sidzińskiego skansenu wpisanego na szlak Architektury Drewnianej poprzez budowę instalacji oświetleniowo rozdzielczej i zakup szachowska.
W ramach tego przedsięwzięcia wykonano otwarte szachowisko w sidzińskim skansenie oraz oświetlenie. Dzięki szachowisku skansen będzie mógł opracować bogatszą ofertę kierowaną do mieszkańców i turystów.
Skansen planuje różnego rodzaju turnieje i rozgrywki szachowe kierowane do dzieci, młodzieży i dorosłych. Niepowtarzalne walory skansenu, możliwość obcowania z zabytkami kultury ludowej materialnej jak i niematerialnej wzbogacone o nowe wrażenia w postaci szachowiska pozwolą poszerzyć ofertę kulturalną skansenu. Szachowisko w sidzińskim skansenie daje nowe możliwości dodatkowej grupie odbiorców, a instytucji pole do działań w zakresie rozszerzenia oferty o nowe atrakcje oraz aktywizacji społeczeństwa jego integracji i właściwego zagospodarowania wolnego czasu.
Oświetlony skansen będzie bezpieczniejszy dla zwiedzających w tym korzystających z szachowiska. Oświetlone szachowisko będzie dodatkową atrakcją organizowanych cyklicznie imprez, będzie miejscem ogólnodostępnym i ze wszech miar bezpiecznym.
Nie bez znaczenia jest też ochroną przed ewentualnymi wandalami.
Zadania wykonane w ramach projektu niezaprzeczalnie podniosły walory wizualne i w celach reklamowych można będzie od tej pory podziwiać i rozpowszechniać fotografie przedstawiające skansen w blasku światła.
Wartość całkowita operacji realizowanej przez skansen wyniosła 66.154,01 zł a kwota dofinansowania w ramach Leadera: 39.042 zł.
(inf.: Skansen w Sidzinie)
Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć: