BIP

XX Jubileuszowy Złaz Samorządowców

Zapraszamy mieszkańców naszej gminy do udziału w

 XX Jubileuszowym Międzynarodowym Złazie Samorządowców 

organizowanym przez Stowarzyszenie Gmin Babiogórskich,

który w tym roku odbędzie się 29 sierpnia (sobota) w Zawoi.

Celem złazu jest tworzenie wśród wspólnoty samorządowej przyjaznej atmosfery, integracji społeczności lokalnej, mieszkającej po obydwu stronach granicy polsko-słowackiej, promowanie piękna górskich miejscowości oraz zachęcanie do uprawiania turystyki jako aktywnej formy  spędzania  wolnego czasu.

Pośrednim miejscem spotkania będzie schronisko na Markowych Szczawinach, obok którego o godz. 13.00 zostanie odprawiona  uroczysta Msza Święta w intencji uczestników złazu i mieszkańców gmin należących do Stowarzyszenia.

Docelowym punktem spotkania będzie  teren obok wyciągu „Baca” w Zawoi Czatoży, gdzie serdecznie  zapraszamy wszystkich uczestników na tradycyjny poczęstunek, konkursy, pokazy oraz wspólny śpiew i zabawę.

Dla uczestników przewidziano poczęstunek i pamiątkowe znaczki.

Wyjazd grupy z Gminy Bystra-Sidzina o godz. 7.00 z Sidziny.  

Uczestnicy z Gminy Bystra-Sidzina będą mieć dwie trasy do wyboru:

  1. Trasa przez Babią Górę

Lipnica Wielka leśniczówka „Stańcowa” –Babia Góra (Diablak) –Schronisko PTTK na Markowych Szczawinach

znaki zielone, od Diablaka –czerwone

Czas przejścia: ok. 5 godz.

Podejście na Diablak od strony orawskiej, na znacznych odcinkach (zwłaszcza w niższej, wiodącej lasem części trasy) strome i forsowne. Wyżej przy szlaku krzyż upamiętniający turystów-narciarzy, którzy zginęli na Babiej Górze podczas zamieci śnieżnej w lutym 1935 r., a także atrakcje krajoznawcze: pozostałości dawnego schroniska turystycznego wybudowanego w l. 1904-1905 przez niemiecką organizację turystyczną „Beskidenverein” oraz Głodna Woda –najwyżej położone źródło w polskich Beskidach. Na Diablaku połączenie z trasami I i III.

Początek trasy: Leśniczówka Stańcowa” ponad najwyżej położonymi przysiółkami Lipnicy Wielkiej Przywarówki.

  1. Trasa z Zawoi do schroniska na Markowych Szczawinach

Czas przejścia: ok. 2-3 godz.

Drugi wariant przejścia do schroniska PTTK na Markowych Szczawinach dla osób rezygnujących ze zdobycia Diablaka, biegnie zachodnim odcinkiem Górnego Płaju (niegdyś była to ścieżka myśliwska, wytyczona pod koniec XIX w.). W pierwszej części trasy czeka nas podejście –jednak dużo łatwiejsze niż na szczyt Babiej Góry. Szlak biegnie przez piękną Knieję Czatożańską, stanowiącą jeden z najcenniejszych przyrodniczo fragmentów Babiogórskiego Parku Narodowego, oraz w pobliżu rekonstrukcji pnia potężnej Grubej Jodły (kilkuminutowe dojście jest oznaczone drogowskazem i znakami ścieżki edukacyjnej). Trasa przecina także Zerwę Cylową –miejsce potężnego, co pewien czas odnawiającego się osuwiska.

Początek trasy: Zawoja Czatoża –koniec drogi asfaltowej

 

Zgłoszenia udziału w złazie przyjmowane są do 24 sierpnia 2015 r. (poniedziałek) w Urzędzie Gminy Bystra-Sidzina,  pod nr tel. 18 26 81 220 wew. 115

 

Powrót na górę