BIP

Położenie gminy

 

 

Dwie wsie: Bystra i Sidzina administracyjnie tworzą Gminę Bystra-Sidzina.

Gmina Bystra-Sidzina położona jest w południowo-zachodniej części Województwa Małopolskiego, w pobliżu Babiej Góry zwanej  „Królową Beskidów”, u południowych podnóży Pasma Policy.  Gmina należy do Powiatu Suskiego i zajmuje około 12 % jego powierzchni.

 

Do Bystrej i Sidziny można dojechać od strony Krakowa przez Jordanów (54 km i ok. 15 km od skrzyżowania dróg nr 7 i 28 w Skomielnej Białej), od Śląska przez Wadowice, Suchą Beskidzką i Osielec (ok. 39 km, droga nr 28) i od Jabłonki (15 km i ok. 10 km od skrzyżowania na drodze nr 957 w Zubrzycy Górnej). Do wsi można dojechać także koleją - do przystanku PKP Bystra Podhalańska, autobusem PKS lub busami prywatnych linii. Bystra-Sidzina jest gminą letniskową o funkcjach turystycznych i wypoczynkowych - agroturystycznych.mapka

 

Jej atrakcyjne położenie w pięknej dolinie górskiej oraz gęsta sieć pieszych szlaków turystycznych sprawiły, że Gmina Bystra-Sidzina stała się  gminą letniskową, spełniającą funkcje turystyczne, agroturystyczne i wypoczynkowe.

Bystra i Sidzina stanowią doskonałą bazę wypadową do okolicznych miejscowości m.in. Wadowic - rodzinnego miasta Ojca Świętego Jana Pawła II, Kalwarii Zebrzydowskiej - znanego miejsca pielgrzymkowego, Suchej Beskidzkiej z renesansowym zamkiem z XVI wieku drewnianą karczmą "Rzym", w której - według legendy - Mistrz Twardowski okpił diabła.

 

Powrót na górę