BIP

Stowarzyszenie Chór VOX CORDIS

Początki chóru sięgają 2012 roku. Pomysł jego powstania narodził się wśród osób, które dawniej śpiewały w parafialnej scholii, przez wiele lat prowadzonej przez panią Annę Sobinek, a także z inicjatywy ówczesnego organisty bystrzańskiej parafii - Łukasza Wrony, który został jego pierwszym dyrygentem. Początkowo był to chór dwugłosowy żeński. Pierwsza próba odbyła się w październiku 2012 r. Z czasem, do chóru zaczęły wstępować kolejne osoby, również mężczyźni. Dzięki temu powstał chór mieszany. Od lipca 2014 r. dyrygentem chóru została Monika Smętek. Od 2015 roku chór występuje pod przyjętą nazwą Vox Cordis, czyli głos serca. Z początkiem czerwca 2022 r. zaczął działać formalnie, przyjmując statut stowarzyszenia, wpisanego do ewidencji stowarzyszeń zwykłych Starostwa Powiatowego w Suchej Beskidzkiej.

Jak chórzyści mówią sami o sobie, Chór Vox Cordis, zrzesza i łączy ludzi głównie ze względu  na ich zamiłowanie do muzyki. Siłą zespołu jest to, że mogą liczyć wzajemnie na siebie w różnych momentach życia. Stowarzyszenie „Vox Cordis” tworzy mieszankę charakterów, temperamentów, uzdolnień i pasji.

Chór w swoim repertuarze ma przede wszystkim utwory religijne. Śpiewa w święta i niektóre niedziele, a także uświetnia różne uroczystości w parafii pw. św. Marcina w Bystrej Podhalańskiej, m.in. prymicje, śluby, jubileusze. Ma także na swoim koncie występy poza parafią – m.in. Koncert z okazji XIII Dnia Papieskiego w Sidzinie, Odpust w Zebrzydowicach, Kolędowanie w Choczni, wyjazd do Ludźmierza ze Związkiem Podhalan i oprawa mszy świętej w tamtejszym kościele, koncert w Uniwersyteckiej Kolegiacie św. Anny w Krakowie. Bierze udział w organizowanych koncertach pieśni wielkopostnych STABAT MATER.

26.11.2017 r. Chór Vox Cordis wziął udział w Koncercie Finałowym IV Festiwalu Pieśni Religijnej "Salve Caecilia", który odbył się w Kościele Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Filipowicach. Chór podczas festiwalu zajął III miejsce w konkursie.

Chór Vox Cordis, oprócz udziału w oprawie uroczystych mszy świętych, organizuje koncerty kolęd, pieśni patriotycznych, a także muzyczną drogę krzyżową. W 2022 roku, świętując jubileuwsz 10-lecia działalności, zaprosił słuchaczy na koncert jubileuszowy, podczs którego niemałym zaskoczeniem był zaprezentowany repertuar. Dotychczas, chórzyści przyzwyczaili swoich słuchaczy do sakralnego charakteru wykonywanych utworów. Tymczasem okazuje się, że świetnie odnajdują się również w muzycznym klimacie rozrywkowym.

W swojej działalności chór podejmuje współpracę z organizacjami i zepołami muzycznymi, działającymi na terenie lokalnym, jak również poza Gminą Bystra-Sidzina.

Próby chóru odbywają sie w każdy czwartek o godz. 19:30 w Bystrej Podhalańskiej, dzięki uprzejmości i goscinności OSP w Bystrej Podhalańskiej, na sali prób Orkiesrty OSP.

 

Adres: 
Bystra Podhalańska
34-235  Bystra Podhalańska
Polska
Adres email: 
stowarzyszenie.voxcordis@gmail.com
Powrót na górę