BIP

Związek Podhalan Oddział w Sidzinie

Poczet sztandarowy Oddziału Związku Podhalan
Sztandar Oddziału Zwiazku Podhalan w Sidzinie
Kapilca na Okrąglicy

            Związek Podhalan Oddział w Sidzinie

Oddział Związku Podhalan w Sidzinie powstał 14 września 1997 roku. Jego założycielami i pomysłodawcami byli Józef Powalacz, Stanisław Lipka-Gusok, Albin Powalacz oraz Maciej Motor Grelok, który został wybrany jego pierwszym prezesem.

Organizacja skupia się na pielęgnowaniu tradycji góralskiej, działaniach patriotycznych oraz działalności dla dobra publicznego. Jest także inicjatorem wielu wydarzeń, m.in.: powstania Zespołu Góralskiego "Holniki", telefonizacji wsi Sidzina. oddział był  współorganizatorem Światowego Zjazdu Górali Polskich na Hali Krupowej w 2000 r. Wydarzenie to stało się początkiem cylkicznej  imprezy  "Juzyna na Holi"", która jest organizowana corocznie w pierwszą niedzielę sierpnia.. Juzyna rozpoczyna się mszą. świetą w Kaplicy na Okrąglicy, po której odbywa się część artystyczna przy schronisku na Hali Krupowej. Ponadto, jest organizatorem posiadów góralskich, czy też odsłonięcia wielu tablic pamiątkowych. Oddział Związku Podhalan w Sidzinie, trzykrotnie organizował „Świyncone” Zarządu Głównego Związku Podhalan w Polsce. Angażował się także w uświetnienie uroczystości parafialnych, zapewniając oprawę góralską mszy świętej. Dla Parafii ufundował ornat i obrusy góralskie, a także przyczynił się do odrestaurowania zabytkowego baldachimu.
W dotychczasowej działalności funkcję Prezesów  Oddziału piastowali: pan Maciej Motor Grelok, pani Wiesława Motor Grelok, pani Barbara Binkuś, oraz aktualnie - pani Barbara Powalacz. Wywodzący się z sidzińskiego Oddziału, pan Maciej Motor-Grelok, przez dwie kadencje, w latach 2008-2014 pełnił zaszczytną funkcję Prezesa Zarządu Głównego Związku Podhalan w Polsce.
 
 
Prezes Oddziału Związku Podhalan w Sidzinie: Barbara Powalacz
 

 

Adres: 
Polska
Powrót na górę