Tegoroczna edycja konkursu Drzewo Roku Klubu Gaja zgromadziła ponad 40 zgłoszeń drzew z całej Polski, które od pokoleń są częścią lokalnej społeczności, przyrody, kultury i historii. Po zakończeniu pierwszego etapu konkursu, w którym Jury – złożone ze specjalistów różnych dziedzin i miłośników drzew zarazem – wybrało 16 finalistów. Które z nich zostanie Drzewem Roku 2023, dowiemy się w czerwcu, podczas głosowania internetowego. Zwycięzca będzie reprezentował Polskę w konkursie europejskim Tree of the Year w 2024 roku. W poprzedniej edycji, to właśnie polski kandydat, Dąb Fabrykant z Łodzi został Europejskim Drzewem Roku 2023.
Miło nam poinformować, że Dąb Syryusz, rosnący w Parku Dworskim w Bystrej Podhalańskiej, zakwalifikował się do finałowej 16 drzew z całej Polski, w tegorocznej 13 edycji konkursu Drzewo Roku, organizowanym przez Klub Gaja. Jest to jedyne drzewo z województwa małopolskiego, które walczyć będzie o ten zaszczytny tytuł z pozostałymi finalistami, rosnącymi w różnych zakątkach naszego kraju.
Głosowanie internetowe na Drzewo Roku 2023 będzie trwało przez cały czerwiec na stronie https://drzeworoku.pl/. Tam też dostępny jest regulamin głosowania, z którym prosimy się zapoznać. W konkursie wygrywa to drzewo, które zdobędzie największą liczbę głosów internautów (można oddać tylko jeden głos z jednego adresu e-mail).
Celem konkursu jest zwrócenie uwagi na ciekawe, wiekowe drzewa jako ważne elementy dziedzictwa przyrodniczego i kulturowego, które powinniśmy cenić i chronić.
Regulamin głosowania
Głosowanie trwa od 1 do 30 czerwca. Można oddać tylko jeden głos przy użyciu jednego adresu e-mail.
W ostatnim tygodniu głosowania liczba głosów oddanych na poszczególne drzewa zostanie ukryta aż do momentu ogłoszenia wyników konkursu.
Jak głosować?
Wybierz drzewo, na które chcesz oddać swój głos i kliknij przycisk „Głosuj”.
Pojawi się okienko dialogowe, w którym należy zaakceptować regulamin konkursu i kliknąć OK.
Podaj adres e-mail, na który zostanie wysłana wiadomość z linkiem, który należy kliknąć aby zatwierdzić głos.
Po kliknięciu w link pojawi się strona, na której należy zaznaczyć pole „Nie jestem robotem” (tzw. Captcha) i kliknąć przycisk „Zatwierdź głos”.
Po akceptacji głosu zostanie on automatycznie dodany do wyników głosowania na stronie konkursu.
Uwaga! Jeżeli nie otrzymałeś wiadomości e-mail z linkiem - sprawdź w katalogu SPAM swojej poczty.
Dąb szypułkowy Syryusz w Bystrej Podhalańskiej jest pomnikiem przyrody. Ma około 200 lat. Jego wysokość sięga do 25 m, a obwód 5,30 m. Do konkursu został zgłoszony przez Gminę Bystra-Sidzina.
Dąb rośnie w Parku Dworskim. Wszystko wskazuje na to, że został posadzony w czasie, kiedy na świat przyszedł najmłodszy syn właściciela bystrzańskich dóbr, Wincenty Sariusz Wilkoszewski. Z dębem związana jest legenda… Pewnego razu, kiedy Karolcia - prosta dziewczyna o niezwykłej urodzie - pasła gęsi nad rwącym potokiem Bystrzanka, spotkała przejeżdżającego tamtędy wraz ze swoją świtą, młodego panicza. Młodzi zauroczyli się w sobie. Odjeżdżając, panicz podarował dziewczynie owoc dębu i obiecał, że wróci. Karolcia czekała, jednak panicz już nigdy się nie pojawił. We wsi gadali, że tego dnia wybuchła wojna i młodego panicza powołali do wojska. W rozpaczy, nieszczęsna Karolcia zakopała żołędzia do ziemi. Przychodziła codziennie nad potok, a jej rzewne łzy podlewały zasadzony owoc, z którego wyrosło piękne drzewo – dąb Syryusz. Po dzień dzisiejszy pod dębem spotykać można pary zakochanych, którzy wierzą, że moc płynąca z dębu zapewni ich związkom miłość i wierność.(A.N.)
Fot. A.N, G.K.