BIP

Dąb Syryusz z Bystrej Podhalańskiej walczy o tytuł Drzewo Roku 2023

01-06-2023, 08:29 -- redaktor

Tegoroczna edycja konkursu Drzewo Roku Klubu Gaja zgromadziła ponad 40 zgłoszeń drzew z całej Polski, które od pokoleń są częścią lokalnej społeczności, przyrody, kultury i historii. Po zakończeniu pierwszego etapu konkursu, w którym Jury – złożone ze specjalistów różnych dziedzin i miłośników drzew zarazem – wybrało 16 finalistów. Które z nich zostanie Drzewem Roku 2023, dowiemy się w czerwcu, podczas głosowania internetowego. Zwycięzca będzie reprezentował Polskę w konkursie europejskim Tree of the Year w 2024 roku. W poprzedniej edycji, to właśnie polski kandydat, Dąb Fabrykant z Łodzi został Europejskim Drzewem Roku 2023.

Miło nam poinformować, że Dąb Syryusz, rosnący w Parku Dworskim w Bystrej Podhalańskiej, zakwalifikował się do finałowej 16 drzew z całej Polski, w tegorocznej 13 edycji konkursu Drzewo Roku, organizowanym przez Klub Gaja. Jest to jedyne drzewo z województwa małopolskiego, które walczyć będzie o ten zaszczytny tytuł z pozostałymi finalistami, rosnącymi w różnych zakątkach naszego kraju.

Głosowanie internetowe na Drzewo Roku 2023 będzie trwało przez cały czerwiec na stronie https://drzeworoku.pl/. Tam też dostępny jest regulamin głosowania, z którym prosimy się zapoznać. W konkursie wygrywa to drzewo, które zdobędzie największą liczbę głosów internautów (można oddać tylko jeden głos z jednego adresu e-mail).

Celem konkursu jest  zwrócenie uwagi na ciekawe, wiekowe drzewa jako ważne elementy dziedzictwa przyrodniczego i kulturowego, które powinniśmy cenić i chronić.

Regulamin głosowania

Głosowanie trwa od 1 do 30 czerwca. Można oddać tylko jeden głos przy użyciu jednego adresu e-mail.

W ostatnim tygodniu głosowania liczba głosów oddanych na poszczególne drzewa zostanie ukryta aż do momentu ogłoszenia wyników konkursu.

Jak głosować?

Wybierz drzewo, na które chcesz oddać swój głos i kliknij przycisk „Głosuj”.

Pojawi się okienko dialogowe, w którym należy zaakceptować regulamin konkursu i kliknąć OK.

Podaj adres e-mail, na który zostanie wysłana wiadomość z linkiem, który należy kliknąć aby zatwierdzić głos.

Po kliknięciu w link pojawi się strona, na której należy zaznaczyć pole „Nie jestem robotem” (tzw. Captcha) i kliknąć przycisk „Zatwierdź głos”.

Po akceptacji głosu zostanie on automatycznie dodany do wyników głosowania na stronie konkursu.

Uwaga! Jeżeli nie otrzymałeś wiadomości e-mail z linkiem - sprawdź w katalogu SPAM swojej poczty.

 

Dąb szypułkowy Syryusz w Bystrej Podhalańskiej jest pomnikiem przyrody. Ma około  200 lat. Jego wysokość sięga do 25 m, a obwód 5,30 m. Do konkursu został zgłoszony przez  Gminę Bystra-Sidzina.

Dąb rośnie w Parku Dworskim. Wszystko wskazuje na to, że został posadzony w czasie, kiedy na świat przyszedł najmłodszy syn właściciela bystrzańskich dóbr, Wincenty Sariusz Wilkoszewski. Z dębem związana jest legenda…  Pewnego razu, kiedy Karolcia - prosta dziewczyna o niezwykłej urodzie - pasła gęsi nad rwącym potokiem Bystrzanka, spotkała przejeżdżającego tamtędy wraz ze swoją świtą,  młodego panicza. Młodzi zauroczyli się w sobie. Odjeżdżając, panicz podarował dziewczynie owoc dębu i obiecał, że wróci.  Karolcia czekała, jednak panicz już nigdy się nie pojawił. We wsi gadali, że tego dnia wybuchła wojna i młodego panicza powołali do wojska. W rozpaczy, nieszczęsna Karolcia zakopała żołędzia do ziemi. Przychodziła codziennie nad potok, a jej rzewne łzy podlewały zasadzony owoc, z którego wyrosło piękne drzewo – dąb Syryusz. Po dzień dzisiejszy pod dębem spotykać można pary zakochanych, którzy wierzą, że moc płynąca z dębu zapewni ich związkom miłość i wierność.(A.N.)

 

 

Fot. A.N, G.K.

 

czwartek, 1 Czerwiec, 2023
Powrót na górę