Jest taki czas późną wiosną, kiedy w ogrodzie kwiaty są w pełnym rozkwicie - wówczas w rodzinnej miejscowości - w miejscu urodzenia błogosławionego księdza Stanisława Pyrtka, gdzie kiedyś stał jego dom rodzinny, zbierają się mieszkańcy wsi - i nie tylko - by uczestniczyć we wspomnieniu jego osoby i uroczystym przemarszu do kościoła parafialnego. Przy kapliczce poświęconej jego męczeńskiej śmierci za wiarę, 15 czerwca tego roku zebrali się uczestnicy procesji. Na czele orszaku wyruszyła orkiestra OSP z Bystrej Podhalańskiej, kapela Związku Podhalan Oddziału z Bystrej Podhalańskiej oraz liczne poczty sztandarowe Oddziałów Związków Podhalan z okolicznych miejscowości i poczet sztandarowy OSP. Wyjątkowym uczestnikiem procesji był arcybiskup Marek Jędraszewski i towarzyszący mu kapłani na czele z proboszczem parafii pw. św. Marcina ks. Jarosławem Glonkiem, a także licznymi rycerzami Zakonu Świętego Jana Pawła II Wielkiego.
Po dotarciu do kościoła parafialnego rozpoczęła się uroczysta msza święta. Uwagę zgromadzonych przyciągała przebogata dekoracja florystyczna. Podczas nabożeństwa arcybiskup Marek Jędraszewski wygłosił homilię traktującą o życiu błogosławionego księdza Stanisława Pyrtka i jego męczeńskiej śmierci, na którą został skazany za naukę religii.
W dalszej części nabożeństwa arcybiskup uhonorował złotymi medalami Ojca Świętego Jana Pawła II za zasługi dla Archidiecezji Krakowskiej osoby szczególnie zasłużone dla parafii – długoletniego organistę pana Krzysztofa Drobnego, oraz sprawującego ponad dekadę funkcję kościelnego, pana Kazimierza Wójtowicza.
Po mszy odbyła się uroczysta procesja która zakończyła część liturgiczną uroczystości. Następnie na placu przykościelnym uczestnicy wydarzenia częstowani byli przygotowanym przez obsługę kuchni Szkoły Podstawowej w Bystrej Podhalańskiej gorącym posiłkiem - tradycyjną góralską kwaśnicą i prażonką warzywną. Następnie serwowane były doskonałe domowe wypieki, przygotowane przez członków Róż Różańcowych działających przy parafii. Do tego przygrywała kapela Oddziału Związku Podhalan w Bystrej Podhalańskiej oraz orkiestra OSP. Na dzieci czekały rozstawione na kościelnym terenie ogromne dmuchane zjeżdżalnie.
W międzyczasie rozpoczął się także blok artystyczny, który poprowadziła pani Bogumiła Stokłosa. Słowo wstępu do zebranych gości powiedział także sołtys Bystrej Podhalańskiej pan Andrzej Smętek. Występy rozpoczęły dzieci z Przedszkola Publicznego w Bystrej Podhalańskiej, swoje artystyczne zdolności zaprezentowali także uczniowie szkoły podstawowej, oraz orkiestra młodzieżowa pod batutą pana Marka Kijanki. Występujące dzieci otrzymały soki i słodycze. W ciągu trwania imprezy, przez długi czas realizowane były różnorakie warsztaty dla dzieci i dorosłych. Odwiedzić można było także stoisko pań z Koła Gospodyń Wiejskich „Bystrzanki” z pysznymi regionalnymi specjałami i stoisko z grillem przygotowanym przez druhów OSP. Ciągle serwowana była także kawa herbata i ciasto domowej roboty. Na scenie zaprezentowały swój występ także panie z Koła Gospodyń Wiejskich „Bystrzanki”, a „wisienką na torcie” tego popołudnia była inscenizacja Oddziału Związku Podhalan w Bystrej Podhalańskiej pt. „Jesienne odróbki, powrót z wojska”. Ilustracja zajęć gospodarskich, codziennego życia i trudów, a także niepozbawiona humoru inscenizacja, niejednemu oglądającemu dała do myślenia i wywołała uśmiech na twarzy.
W przygotowanie imprezy, prócz organizacji i placówek działających na terenie wsi, zaangażowany był również Gminny Ośrodek Kultury, Promocji Turystyki i Sportu. W całodniowym świętowaniu wzięli udział liczni mieszkańcy i zaproszeni goście z terenu gminy Bystra-Sidzina, wraz z wójtem panem Stanisławem Tempką. Dopisali także przedstawiciele oddziałów Związku Podhalan z ościennych miejscowości wraz ze swoimi pocztami sztandarowymi. Wspaniała atmosfera i gościnność organizatorów sprawiła, że był to niezwykle mile spędzony dzień. (H. Opalińska) Fot. J. Motor