BIP

Zapowiadają się kobiece rządy w sołectwach

02-02-2015, 10:28 -- Barbara Dudek

 

Na 15 lutego 2015 r. w Bystrej i Sidzinie wyznaczony został termin wyborów Sołtysów i członków Rad Sołeckich w Bystrej i Sidzinie. Pierwszy raz wybory te będą odbywać się  poprzez głosowanie w obwodach głosowania, w wyznaczonych godzinach (od godz. 7.00 do 20.00)  a nie a na zebraniach wiejskich, jak to było do tej pory.

Nowy sposób głosowania został ustalony przez władze samorządowe Gminy Bystra-Sidzina w statutach sołectw przyjętych w 2013 roku. Uzasadnieniem do tej zmiany było umożliwienie większej ilości mieszkańcom dokonywania wyboru sołtysa i rady sołeckiej poszczególnych sołectw, gdyż zebrania wiejskie, na których dokonywano wyborów, odbywały się z reguły przy obecności około 100 osób.

Zgodnie, z kalendarzem wyborczym do 30 stycznia 2015 r. trwało zgłaszanie list kandydatów na sołtysów oraz kandydatów do rad sołeckich.

Wśród zgłoszonych kandydatów na sołtysów zarówno w Bystrej jak i w Sidzinie są same kobiety!

O ile w Bystrej w ciągu kilkunastu ostatnich lat sołtysami były panie, to w Sidzinie będzie to nowością gdyż w historii tej wsi żadna kobieta jeszcze nie była sołtysem. Dotychczasowy sołtys – Bolesław Czarny - pełnił tę funkcje przez 26 lat i postanowił nie ubiegać się o to stanowisko na kolejną kadencję.

[Obwieszczenia o zarejestrowanych kandydatach na sołtysa  i do rady sołeckiej - kliknij tutaj]

Głosowanie zostanie przeprowadzone w 4 obwodach głosowania, tych samych w których są przeprowadzane wybory powszechne. Siedziby  komisji wyborczych będą znajdować się w remizach OSP Bystra i OSP Sidzina.

W dniu głosowania wyborca otrzyma dwie karty do głosowania: jedną do dokonania wyboru sołtysa i drugą z kandydatami do rady sołeckiej.

W wyborach Sołtysa głos będzie ważny wtedy, gdy wyborca postawi znak „X” w kratce obok nazwiska jednego wybranego kandydata. Sołtysem zostanie kandydat który uzyskał największą liczbę głosów. przypadku równej liczby głosów o pierwszeństwie przyznania mandatu Sołtysa zadecyduje losowanie przeprowadzone przez Gminną Komisję Wyborczą.

W wyborach do Rady Sołeckiej głos będzie ważny wtedy, gdy wyborca postawi znak „X” w co najwyżej 7 kratkach obok nazwisk wybranych kandydatów. Członkami Rady Sołeckiej zostaną kandydaci, którzy otrzymali kolejno największą liczbę głosów. W przypadku gdy kandydaci uzyskają równą liczbę głosów, a ich wejście przewyższałoby określony w niniejszym statucie skład Rady Sołeckiej, o pierwszeństwie przyznania mandatu na członka Rady Sołeckiej decydowac będzie losowanie przeprowadzone przez Gminną Komisję Wyborczą.

Powrót na górę