BIP

Zmiana nazwy miejscowości Bystra

14-09-2015, 08:29 -- Barbara Dudek

 

Komisja Nazw Miejscowości i Obiektów Fizjograficznych Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji pozytywnie zaopiniowała zmianę nazwy miejscowości Bystra na Bystra Podhalańska. W związku z powyższym z dniem 1 stycznia 2016 roku:

  1.  na podstawie Rozporządzenia Ministra Administracji i Cyfryzacji, które ukaże się w grudniu 2015 roku zostanie zmieniona urzędowa nazwa miejscowości Bystra na nazwę Bystra Podhalańska.
  2. w związku z powyższą zmianą - na podstawie Rozporządzenia Rady Ministrów zmieni się siedziba władz Gminy Bystra-Sidzina - od 1 stycznia 2016 roku będzie nią Bystra Podhalańska;

Zmiana nazwy miejscowości została poprzedzona konsultacjami społecznymi i wnioskiem Rady Gminy Bystra-Sidzina.

Zmiana nazwy miejscowości nie będzie rodzić dla mieszkańców obowiązków związanych z wymianą dokumentów, w tym:

  1. nie będzie konieczna wymiana dowodów osobistych – z uwagi na fakt, iż obowiązującą od 1 marca 2015 roku ustawa z dnia 6 sierpnia 2010 roku o dowodach osobistych nie przewiduje już w nowych dowodach osobistych umieszczania informacji o adresie zameldowania. Ponadto zgodnie z treścią art. 88 tejże ustawy dowody osobiste wydane przed dniem 1 marca 2015 r. zachowują ważność do upływu terminów w nich określonych. Wreszcie zgodnie z treścią art. 89 ust. 2 zmiana adresu miejsca zameldowania posiadacza dowodu osobistego wydanego na podstawie przepisów poprzednio obowiązującej ustawy z dnia 10 kwietnia 1974 r. o ewidencji ludności i dowodach osobistych nie stanowi podstawy do jego wymiany.
  2. nie będzie konieczna wymiana paszportów – z uwagi na fakt, iż paszporty nie zawierają adresu zameldowania posiadacza paszportu;
  3. nie będzie konieczna wymiana legitymacji emeryta, rencisty – z uwagi na fakt, iż nie zawierają danych adresowych posiadaczy tych dokumentów.
  4. nie będzie konieczna wymiana dokumentów prawa jazdy – z uwagi na fakt, iż z dniem 1 stycznia 2016 roku zacznie obowiązywać nowy przepis art. 18b ustawy o kierujących pojazdami, zgodnie z którym: w przypadku utworzenia, połączenia, podzielenia lub zniesienia powiatów lub zmiany nazwy powiatu albo miejscowości prawa jazdy wydane przed dniem wejścia w życie przepisów tworzących, łączących, dzielących lub znoszących powiaty lub zmieniających nazwę powiatu albo miejscowości, zachowują ważność.   
  5. nie będzie konieczna wymiana dowodów rejestracyjnych – z uwagi na fakt, iż z dniem 1 stycznia 2016 roku zacznie obowiązywać nowy przepis art. 79c ustawy – Prawo o ruchu drogowym, zgodnie z którym: w przypadku utworzenia, połączenia, podzielenia lub zniesienia powiatów lub zmiany nazwy powiatu albo miejscowości, dowody rejestracyjne, pozwolenia czasowe, tablice rejestracyjne, znaki legalizacyjne i nalepki kontrolne wydane przed dniem wejścia w życie przepisów tworzących, łączących, dzielących lub znoszących powiaty lub zmieniających nazwę powiatu albo miejscowości, zachowują ważność.

Zmiana nazwy miejscowości nie wpłynie na ważność posiadanych umów czy aktów notarialnych.

Aktualizacja danych w dokumentacji geodezyjnej i kartograficznej księgach wieczystych, księgach stanu cywilnego następować będzie na bieżąco z urzędu. Mieszkańcy z tytułu ich uaktualniania nie poniosą kosztów. Również aktualizacja danych w ewidencjach identyfikacyjnych podatnika oraz płatnika w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych, Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego oraz Urzędzie Skarbowym następować będzie bez dodatkowych opłat.

Koszty finansowe z powodu zmiany nazwy miejscowości mogą ponieść przedsiębiorcy, którzy będą musieli dokonać zmian pieczątek firmowych, bądź osobistych, wizytówek, banerów reklamowych, czy publikowanych reklam.

Koszty poniesie gmina w zakresie wymiany szyldów, pieczątek i druków. Konieczna będzie również zmiana oznaczeń miejscowości na drogach, co obciążać będzie zarządców dróg.

 

Procedura związana ze zmianą nazwy miejscowości Bystra została podjęta w 2014 roku:

w związku z pojawiającymi się sygnałami od mieszkańców miejscowości Bystra  dotyczącymi chęci stosowania zwyczajowej nazwy Bystra Podhalańska dla powyższej miejscowości, Rada Gminy Bystra-Sidzina w styczniu 2014 roku przyjęła wniosek o przeprowadzenie konsultacji społecznych w sprawie zmiany nazwy miejscowości Bystra na Bystra Podhalańska. Jednocześnie przyjęto, iż w przypadku pozytywnego wyniku konsultacji społecznych, potwierdzającego wolę zmiany nazwy miejscowości, Rada Gminy Bystra – Sidzina wystąpi w właściwym wnioskiem do Ministra Administracji i Cyfryzacji.

Konsultacje społeczne przeprowadzono w okresie od 25 lutego 2014 r. do 10 marca 2014 r. W konsultacjach wzięło udział 564 mieszkańców (na 2 458 uprawnionych). Za zmianą miejscowości Bystra na Bystra Podhalańska głosowało 493 osób, 66 mieszkańców opowiedziało się przeciwko zmianie, 5 mieszkańców nie zajęło stanowiska w sprawie. W związku z wynikiem konsultacji 17 marca 2014 roku Rada Gminy Bystra-Sidzina wystąpiła z wnioskiem o zmianę nazwy miejscowości Bystra. Konsekwencją tego wniosku było następnie wystąpienie o zmianę nazwy siedziby władz gminy i również przeprowadzenie w tym zakresie konsultacji (czego dokonano w październiku 2014 roku).

 

Zmiana nazwy miejscowości „Bystra” na „Bystra Podhalańska” jest uzasadniona geograficznie, zwyczajowo i kulturowo, a nadto doprowadzi do wyodrębnienia i indywidualizacji nazwy miejscowości. Jednocześnie zmiana nazwy miejscowości na „Bystra Podhalańska” pozwoli na wyróżnienie miejscowości na tle innych o tożsamej nazwie „Bystra”, co wpłynie pozytywnie na jej indywidualizację.

Nazwa miejscowości Bystra Podhalańska była od dawna używana i jest stosowana do dnia dzisiejszego przez mieszkańców, w tym na różnego rodzaju dokumentach składanych w różnych instytucjach państwowych i samorządowych. O faktycznym stosowaniu nazwy miejscowości w brzmieniu Bystra Podhalańska świadczą zebrane materiały dowodowe od mieszkańców, m.in.  dekret erygujący parafię św. Marcina w Bystrej Podhalańskiej nadany przez Arcybiskupa Metropolity Krakowskiego z 1982 roku.

 

 

Powrót na górę