Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych znajduje się w Sidzinie na działkach ewid. nr 14371/2, 14372, 14373 (kierunek Jarominy/Migasy).
PSZOK jest czynny w każdy poniedziałek oraz ostatnią sobotę miesiąca z wyjątkiem dni ustawowo wolnych od pracy w następujących godzinach:
- poniedziałki od godz. 13:00 do godz. 16:00,
- ostatnia sobota miesiąca od godz. 7:30 do godz. 10:30.
Zasady funkcjonowania PSZOK-u określa Regulamin poniżej:
REGULAMIN FUNKCJONOWANIA PUNKTU SELEKTYWNEGO ZBIERANIA ODPADÓW KOMUNALNYCH W SIDZINIE NA DZIAŁKACH O NUMERACH 14371/2, 14372, 14373
§ 1.
- Regulamin określa szczegółowe zasady funkcjonowania Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych, zwany dalej „PSZOK”.
- PSZOK prowadzi Gmina Bystra-Sidzina, zwana dalej „Zarządzającym”.
- PSZOK znajduje się na działkach o numerach 14371/2, 14372, 14373 w Sidzinie. PSZOK jest oznakowany i zabezpieczony przed dostępem dla osób niepowołanych oraz posiada system monitoringu wizyjnego.
- PSZOK czynny jest w każdy poniedziałek oraz ostatnią sobotę miesiąca z wyjątkiem dni ustawowo wolnych od pracy w następujących godzinach:
- poniedziałki od godz. 13:00 do godz. 16:00,
- ostatnia sobota miesiąca od godz. 7:30 do godz. 10:30.
- Z powodów technicznych przyjmowanie odpadów może być czasowo wstrzymane.
- O wstrzymaniu odpadów Zarządzający informuje na co najmniej dwa dni robocze przed planowaną przerwą poprzez zamieszczenie odpowiedniej informacji na stronie internetowej: „www.bystra-sidzina.pl
- PSZOK przyjmuje bez dodatkowej opłaty (w ramach uiszczonej przez mieszkańców opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi wnoszonej do gminy Bystra-Sidzina) odpady komunalne zbierane w sposób selektywny pochodzące z nieruchomości zamieszkałych na obszarze Gminy Bystra-Sidzina.
- Przez odpady komunalne rozumie się odpady powstające w gospodarstwie domowym związane z nieprzemysłową działalnością człowieka, z wyłączeniem pojazdów wycofanych z eksploatacji i ich części, a także odpady niezawierające odpadów niebezpiecznych pochodzące od innych wytwórców odpadów, które ze względu na swój charakter lub skład są podobne do odpadów powstających w gospodarstwach domowych.
- Korzystanie z usług PSZOK oznacza akceptację niniejszego Regulaminu Punktu Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych, zwanego dalej „Regulaminem”.
- Korzystający z PSZOK zobowiązani są do:
- przestrzegania Regulaminu PSZOK,
- stosowanie się do zaleceń pracowników Urzędu Gminy Bystra-Sidzina,
- stosowanie się do przepisów BHP, w tym w szczególności dotyczących zakazu palenia tytoniu oraz używania źródeł otwartego ognia na terenie PSZOK,
- stosowania się do ogólnych zasad ruchu drogowego.
§ 2.
- Dostarczający odpady zobowiązany jest do udokumentowania uprawnienia do korzystania z PSZOK. Dokumentem potwierdzającym uprawnienie jest dowód osobisty oraz dowód wniesienia opłaty za gospodarowanie odpadami w Gminie Bystra-Sidzina za ostatni kwartał.
- Dostarczający odpady zobowiązany jest do wskazania miejsca pochodzenia odpadów (miejscowość, numer domu). Podane dane muszą być zgodne z informacją wynikającą ze złożonej deklaracji o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi na terenie Gminy Bystra-Sidzina. Brak przekazania w/w danych skutkować będzie odmową przyjęcia odpadów w PSZOK.
- Obsługa PSZOK dokonana weryfikacji danych w Gminnym Systemie Gospodarki Odpadami.
- Wjazd na teren PSZOK następuje wyłącznie po otrzymaniu zgody pracownika PSZOK.
- Przyjęcia odpadów dokonują wyznaczeni pracownicy Urzędu Gminy Bystra-Sidzina.
- Odpady po przyjęciu są sprawdzane przez pracownika, który weryfikuje czy odpady zostały dostarczone w sposób selektywny oraz czy są one zgodne z wykazem odpadów dopuszczonych do zbierania w PSZOK.
- Pracownik obsługujący PSZOK z zastrzeżeniem ust. 8, nie rozładowują dostarczonych odpadów, wskazują jedynie pojemnik oraz kontener, w którym Dostarczający umieszcza odpady.
- Przy umieszczaniu odpadów w miejscach wskazanych od ich zbierania pracownicy PSZOK udzielają wszelkiej niezbędnej pomocy osobom starszym i niepełnosprawnym.
- W przypadku zlecenia dostarczenia odpadów do PSZOK innej osobie, osoba ta jest zobowiązana do okazania dokumentów potwierdzających uprawnienie do nieodpłatnego przyjęcia odpadów w PSZOK.
- Dostarczających odpady do PSZOK obowiązują następujące zasady:
- do PSZOK można dostarczyć wyłącznie odpady posegregowane tak, aby można je było umieścić w przeznaczonych do tego pojemnikach i kontenerach, w sposób bezpieczny dla zdrowia ludzi i środowiska,
- wydzielanie na poszczególne frakcje odpadów dostarczonych w formie zmieszanej na terenie PSZOK jest zabronione,
- odpady wymagające opakowania, w tym w szczególności odpady niebezpieczne, muszą znajdować się w nieuszkodzonych i szczelnych opakowaniach oraz posiadać oryginalną informację (etykietę) producenta umożliwiającą identyfikację odpadu przez pracownika,
- odpady płynne muszą znajdować w szczelnych opakowaniach (pojemnikach),
- w PSZOK przyjmowane są gałęzie w formie zrębek.
- Obsługa PSZOK odmówi przyjęcia odpadów w przypadku odpadów:
- których rodzaj, ilość wykracza poza zakres działania PSZOK,
- pochodzących z prowadzonej działalności gospodarczej, do których stosuje się odrębne przepisy w zakresie gospodarowania odpadami,
- niebezpiecznych w nieoznakowanych opakowaniach lub w przypadku których brak jest możliwości stwierdzenia rodzaju dostarczonych odpadów,
- płynnych w nieszczelnych opakowaniach,
- których odbiór mógłby zagrażać zdrowiu lub życiu,
- stanowiących materiały wybuchowe i pirotechniczne, w tym gaśnic oraz butli gazowych,
- pochodzących od Dostarczającego prowadzącego działalność w zakresie zbierania, transportu lub innej działalności związanej z gospodarowaniem odpadami,
- pochodzących z napraw, remontów i demontażu pojazdów,
- zawierających azbest.
§ 3.
- PSZOK przyjmuje bez dodatkowej opłaty (w ramach uiszczonej przez mieszkańców opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi odprowadzanej do gminy Bystra-Sidzina), następujące rodzaje odpadów:
- papier i tektura,
- szkło,
- tworzywa sztuczne,
- metale,
- opakowania wielomateriałowe,
- odpady komunalne ulegające biodegradacji,
- odpady zielone,
- odpady wielkogabarytowe,
- zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny,
- odpady budowlane i rozbiórkowe,
- przeterminowane leki i chemikalia,
- odpady niekwalifikujące się do odpadów medycznych powstałe w gospodarstwie domowym w wyniku przyjmowania produktów leczniczych w formie iniekcji i prowadzenia monitoring poziomu substancji we krwi, w szczególności igły i strzykawki,
- zużyte baterie i akumulatory,
- świetlówki,
- chemikalia pochodzące z gospodarstw domowych m.in. opakowania po farbach, piankach izolacyjnych, tuszach, tonerach, środków ochrony roślin, rozpuszczalniki, farby, płyny hamulcowe, oleje odpadowe, odpady zawierające rtęć,
- lampy fluorescencyjne,
- odzież i tekstylia,
- opony z samochodów osobowych.
- Dostarczający na żądanie obsługi PSZOK zobowiązany jest otworzyć worek z odpadami w celu weryfikacji selektywnego zebrania odpadów.
§ 4.
- Wszelkich informacji o pracy PSZOK udziela pracownik na miejscu lub od poniedziałku do piątku w godzinach od 8:00 do 15:00 pod numerem telefonu 182681220, wew. 123.
- Regulamin korzystania z Punktu Selektywnego Zbierania Odpadów komunalnych jest dostępny na stronie internetowej www.bystra-sidzina.pl
- Uwagi dotyczące funkcjonowania PSZOK należy składać pisemnie na adres Urzędu Gminy Bystra-Sidzina, 34-235 Bystra Podhalańska 373.